Locatarii blocului care locuiesc în partea ce nu a fost afectată de explozia din Rahova se pot întoarce în apartamente
De mâine, locatarii din cartierul Rahova, pot reveni în apartamente. Atenție, însă, nu este vorba și despre scara unde a avut loc explozia. Comitetul Municipiului București pentru Situații de Urgență a decis, într-o ședință extraordinară, că întoarcerea în locuințe se va face etapizat. Măsura vine după finalizarea cercetărilor și verificărilor tehnice privind siguranța clădirilor afectate de explozie.
Marius Popescu, reporter TVR, ne oferă mai multe amănunte: Autoritățile au decis să permite locatarilor din blocul 30, precum și din blocul 30 A, să revină în locuințe. S-a stabilit că până la urmă nu mai este absolut niciun pericol și de aceea cetățenii pot reveni în apartamentele lor. De asemenea, autoritățile au decis că și cei care locuiesc pe scara neafectată de explozie a blocului, deja spre care se vorbește atât de mult, pot reveni în apartamente. Însă, din ceea ce ne spun sursele noastre, cel puțin pentru moment, aceste blocuri nu au utilitățile pornite și de aceea probabil că locatarii vor avea de așteptat una, două, chiar trei zile până când vor avea gaze, să se poată încălzi, să se poată găti și de asemenea vorbim și despre nevoia de curent electric.
De altfel, astăzi am văzut că au fost și persoane care au putut, totuși, intra în bloc însoțite de polișiști pentru a-și mai lua bunuri, cel mai probabil vorbim despre haine, că, iată, cel puțin seara temperatura scade destul de mult și oamenii au nevoie de haine și oricum au nevoie de haine de schimb.
Spuneam că, iată, oamenii de mâine pot reveni în apartamente, însă acest lucru se va face pe anumite intervale orare și asta pentru că, din câte am înțeles, ar fi vorba și de semnarea unor procese verbale, persoana va intra în apartament, va constata că nu îi lipsește nimic, va semna respectivul proces verbal în prezența autorităților și apoi, evident, va putea rămâne în locuință, însă pentru fiecare din locurile de care vorbeam există niște intervale orare astfel încât să fie toate aglomerările și totul să poată decurge așa cum au plănuit autoritățile.

