Localnicii evacuaţi de la Praid s-au întors acasă. Starea de alertă a fost prelungită până pe 9 septembrie
Localnicii evacuaţi din apropierea salinei Praid în urmă cu mai bine de două luni s-au întors la casele lor. Însă nu în orice condiții. Au fost stabilite 5 coduri locale de alertă, în cazul unor pericole iminente. Iar la nivelul întregii comune a fost prelungită starea de alertă pentru încă 30 de zile, până pe 9 septembrie.
25 de persoane din 45 de locuințe și pensiuni au fost evacuate în iunie, după ce terenul în apropierea salinei Praid a devenit instabil. Cratere adânci se formau practic de la o zi la alta.
După 75 de zile în care au stat pe la rude sau cunoștinte, oamenii evacuați din zona de risc, de lângă pârul Corund, au revenit la casele lor. Au fost săptămâni de tensiune, incertitudine și speranță. Cei evacuați nu au știut dacă se vor mai putea întoarce sau nu la casele în care mulți au petrecut o viață. Nici dacă ele vor rezista surpărilor.
Praid, unde cei mai mulți oameni trăiau din turism, este acum o localitate pustie. Singurul punct de atracție este ștrandul cu apă sărată, redeschis în urmă cu o lună și jumătate. Are o capacitate de două mii de locuri. Totuși, puțini oaspeți mai vin aici.
Autoritățile rămân în alertă. Monitorizează permanent zona surpărilor, fac proceduri de alarmare și evacuare în caz de pericol. Și pe șantier se lucrează continuu.
Devierea pârâului Corund printr-un sistem special de ţevi a fost terminată, iar acum se toarnă beton și se fac ancoraje pe versant. Lucrarea va fi predată în câteva zile.
Urmează însă și alte lucrări care să țină zona în siguranță.
Deocamdată, se fac expertize pentru a putea continua cu proiectarea și apoi cu șantierul efectiv.

