Localnici evacuați la Albești, județul Mureș, și circulație auto restricționată, după scurgeri de benzină dintr-un vagon cisternă oprit în gară
Un tren format din 12 vagoane tip cisternă, aparținând SNTFM CFR Marfă SA, încărcate cu benzină, s-a oprit în stația Albești, județul Mureș, una dintre cisterne prezentând scurgeri de carburant. La sosirea echipajelor de intervenție s-a constatat că scurgerea este cauzată de lipsa unui robinet la una dintre conducte.
Zona a fost balizată pentru a se realiza un dispozitiv de protecție cu spumă, informează ISU Mureș. Traficul feroviar a fost oprit, iar linia de tren scoasă de sub tensiune.
A fost stabilit un perimetru de siguranță pe o rază de 200 de metri, iar preventiv s-a luat decizia de evacuare a locuințelor din zona de risc. Au fost evacuate 3 persoane din 3 locuințe, și transportate la primăria din localitate, cu ajutorul unui microbuz al ISU Mureș. Alte 4 persoane, din 2 locuințe, s-au autoevacuat la rude.
Au intervenit mai multe echipaje ale ISU Mureș cu 3 autospeciale de stingere, autospeciala pentru transport roboți, o ambulanță SMURD, o autospecială CBRN, dar și forțe din cadrul IPJ și IJJ Mureș.
Dispozitivul de intervenție a fost suplimentat cu câte o autospecială pentru stingere cu apă și spumă, aparținând ISU Sibiu, respectiv ISU Brașov.
Circulația rutieră pe DN 13 a fost restricționată pentru autovehicule cu masa de sub 3,5 tone, iar trenurile R 3536, IR 10031, R 3503, IC 531, R 3547, R 3533 și EN 346 au avut întârzieri.
Traficul feroviar în zonă a fost reluat începând cu ora 21.07, în condiții de siguranță, în urma intervențiilor personalului de specialitate, a informat Compania Națională de Căi Ferate ‘CFR’ SA.
Reluarea circulației s-a realizat după obținerea acordului ISU și al Gărzii Naționale de Mediu.

