Livrările de petrol rusesc prin conducta Drujba vor fi reluate. Zelenski a anunţat că reparaţiile au fost finalizate
Ucraina va relua pomparea petrolului prin conducta Drujba în această după-amiază. Un grup petrolier ungar a depus cereri pentru primele volume, care vor fi împărţite în mod egal între Ungaria şi Slovacia.
Tranzitul de ţiţei rusesc a fost suspendat de la sfârșitul lunii ianuarie din cauza daunelor provocate de atacurile rusești.
Preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski a anunţat că reparaţiile au fost finalizate.
Repunerea în funcțiune a conductei este o condiție-cheie pentru deblocarea unui împrumut de 90 de miliarde de euro din partea Uniunii Europene pentru Ucraina.
Volodimir Zelenski, președintele Ucrainei: Este esențial ca pachetul european de sprijin pentru Ucraina, 90 de miliarde de euro pe parcursul a doi ani, să fie deblocat. Aceste fonduri fuseseră deja aprobate de Consiliul European, dar au fost blocate. Nu mai există motive pentru blocarea lor. UE a cerut Ucrainei să repare conducta de petrol Drujba, care fusese distrusă de Rusia. Noi am reparat-o.

