Litoralul, invadat de alge. Specialiștii spun că este un fenomen natural, determinat de temperaturile ridicate
Algele au pus stăpânire pe litoral, în mai multe stațiuni. De la Mamaia la Eforie Nord, și până în sud, de mai bine de o săptămână, s-au format câmpuri de alge pe plaje, care se extind de la o zi la alta, spre nemulțumirea turiștilor care sunt nevoiți să calce în grămezile verzi pentru a putea înota. Autoritățile spun că înmulțirea rapidă a plantelor marine este determinată de caniculă.
Deși algele sunt strânse, peste noapte alte tone de alge sunt aduse la mal.
La Mamaia, pe malul mării, grămezi de alge s-au adunat pe nisip, iar turiștii sunt nevoiți să îndure disconfortul pentru a putea înota.
Operatorii de plajă au mobilizat angajații și încearcă să curețe malul mării.
Sute de tone de alge sunt adunate în fiecare noapte cu utilajele Administrației de Apă Dobrogea Litoral, dar eforturile par să fie în zadar.
În ciuda disconfortului pe care îl creează algele, înflorirea lor rapidă este un fenomen natural și normal determinat de temperaturile ridicate din aer și din apă. Fenomenul se numește înflorire algală și este unul natural, care are loc în fiecare vară.
Oana Marin, cercetător științific Institutul de Cercetare și Dezvoltare Marină Grigore Antipa din Constanța: Estimăm că acesta va fi un fenomen pentru durata întregii veri, pentru că temperaturile sunt din ce în ce mai ridicate și sunt prielnice dezvoltării acestor alge. Ele nu ne fac rău, sunt doar plante.
Atâta timp cât temperaturile caniculare se vor menține, nu vom scăpa de alge. Nu sunt periculoase, astfel că turiștii nu trebuie să se îngrijoreze de prezența lor.

