Liderul USR, Dominic Fritz, despre moțiunea de cenzură PSD-AUR: Nota va fi plătită tot de români. Faptul că aceste două partide fac front comun nu este o surpriză

27 April 2026, 18:24 (actualizat 27 April 2026, 18:25)

Președintele USR, Dominic Fritz, a declarat, luni, că nota de plată va fi plătită tot de români, în contextul deciziei PSD de a iniţia, împreună cu AUR, o moţiune de cenzură împotriva Guvernului condus de Ilie Bolojan.

”Îi va costa scump pe români. Nota de plată, din păcate, va fi plătită de ei. Asta după ce deja PSD a dus această țară într-o situație în care inflația este la cote maxime. Cel puțin a fost până când totuși acest Guvern a reușit să reducă deficitul și să încetinească inflația. Acum ne aruncă înapoi într-o situație de haos. Și pentru acest haos cineva va trebui să plătească. Și, din păcate, acest cineva nu este nici PSD și nici AUR. Faptul că aceste două partide fac front comun nu este o surpriză pentru noi. Au făcut-o deja când au votat o moțiune împotriva Dianei Buzuianu. Au făcut-o atunci când au amânat votul pentru Avocatul Poporului și acuma o fac aruncând în aer acest Guvern. Și asta bineînțeles, fără să nu aibă niciun plan pentru România, pentru cum să ieșim din această criză”, a declarat liderul USR.

Dominic Fritz a afirmat că dacă PSD votează moțiunea de cenzură împreună cu AUR, atunci ”USR nu va mai putea negocia un alt guvern” cu Partidul Social Democrat.

Mai mult decât atât, e clar că extremiștii și PSD vor să ne întoarcă în timp, vor să avem un guvern în care se împart cadouri la tot felul de privilegiați. (…) Noi nu vom fi complice la acest lucru. USR a luat o decizie clară și va rămâne consecventă cu această decizie. Asta înseamnă dacă PSD votează o moțiune de cenzură împreună cu AUR, atunci nu vom mai putea negocia un alt guvern cu acest PSD. Și asta nu din orgolii sau nu pentru că am fi bosumflați, ci pentru că PSD nu poate să țină o majoritate cu extremiștii în buzunar, pe care o scot oricând nu le convine o reformă și, în același timp, să pretindă să facă parte dintr-un guvern pro-european”, subliniază Fritz.

Grindeanu: Secretarii de stat şi prefecţii PSD să demisioneze. Scopul comun e de a dărâma guvernul Bolojan

Preşedintele PSD, Sorin Grindeanu, a declarat luni că Biroul Permanent Naţional şi preşedinţii de filială ai PSD au decis în unanimitate ca parlamentarii partidului să semneze şi să voteze moţiunea de cenzură şi le-a cerut secretarilor de stat şi prefecţilor propuşi de social-democraţi să îşi dea demisia. De asemenea, liderul PSD a afirmat că demersul comun este o ”maximizare în Parlament a șanselor de a trece”.

Liderul USR este de părere că ”încă există un spațiu” pentru un posibil guvern minoritar condus de Ilie Bolojan.

”Poate totuși există și în PSD voci care spun că nu vor să să plaseze nota de plată la români, pentru că încă o dată – vor crește prețurile, vor crește ratele la bănci. Toate aceste lucruri se vor întâmpla din cauza PSD-ului, din cauza AUR și s-ar putea ca nu toți parlamentari să își dorească acest lucru. Sunt parlamentariși la PSD și la grupuri neafiliate, care s-ar putea să își dorească să fie responsabili, dar nu este o variantă să ne întoarcem după această moțiune și să negociem un guvern cică pro-european, în timp ce PSD, de fapt, își ține o altă majoritate”, a declarat Dominic Fritz.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite