Grindeanu: Cer secretarilor de stat şi prefecţilor PSD să demisioneze. Scopul comun e de a vota această moțiune și de a dărâma guvernul Bolojan

27 April 2026, 15:53 (actualizat 27 April 2026, 16:00)

Preşedintele PSD, Sorin Grindeanu, a declarat luni că Biroul Permanent Naţional şi preşedinţii de filială ai PSD au decis în unanimitate ca parlamentarii partidului să semneze şi să voteze moţiunea de cenzură şi le-a cerut secretarilor de stat şi prefecţilor propuşi de social-democraţi să îşi dea demisia. De asemenea, liderul PSD a afirmat că demersul comun este o ”maximizare în Parlament a șanselor de a trece”.

”Nu a fost doar Biroul Permanent Național, au fost și toți președinții de filială ai Partidului Social Democrat. Am supus atenției următoarea decizie, aceea de a semna sau nu această moțiune, acest demers parlamentar. E normal să avem în spate o decizie politică. Decizia politică a BPN al PSD a fost în unanimitate ca deputații și senatorii să semneze și să voteze această moțiune”, a explicat Grindeanu.

Liderul PSD a făcut apel către prefecții și secretarii de stat ai PSD să demisioneze.

”Vreau să fac următoarea precizare, de asemenea, cer secretarilor de stat ai PSD și prefecțiilor PSD să-și prezinte demisiile în perioada următoare, astfel încât atunci când vom avea moțiune să avem lucrurile cât se poate de clare, fără a mai exista discuții cum că, să spunem, unii sunt în continuare în arcul guvernamental. Deci apelul meu către secretarii de stat propuși de PSD, și într-un termen rezonabil astfel încât să nu dea totuși peste cap lucrurile în administrație, prefecții propuși de PSD să-și prezinte demisiile din funcțiile respective. Eu îmi doresc că atunci când avem moțiunea depusă, și asta se va întâmpla în zilele următoare, toți acești reprezentanți ai noștrii să fie cu demisiile scrise”, a declarat liderul PSD.

Abrudean: Moțiunea PSD-AUR validează o colaborare pusă la punct de ceva timp. Aşteptăm soluţia lor de guvernare

Preşedintele Senatului, liberalul Mircea Abrudean, a declarat luni că depunerea unei moţiunii de cenzură de către PSD şi AUR este un demers de validare a unei colaborări “puse la punct de ceva timp”, menţionând că, dacă moţiunea trece, cele două partide ar trebui să continue prin propunerea unei soluţii de guvernare.

Sorin Grindeanu a afirmat că demersul este unul parlamentar, care ”are susținere dincolo de culoarea politică”, iar scopul comun este de a ”dărâma guvernul Bolojan”.

El a susținut că PSD și AUR nu ar avea niciun acord politic post-moțiune.

”Sunt multe lucruri care ne despart, evident, de aceea sunt și partide politice diferite, dar există un scop comun, acela de a vota această moțiune și de a dărâma guvernul Bolojan. Acesta este un scop comun. Nu există, ca să fim cât se poate de clari, niciun fel de acord politic post-moțiune. Și aceste lucruri nu au făcut parte din niciun fel de discuție și îmi doresc să fiu foarte bine înțeles. Acest demers parlamentar pornit de la un text de moțiune care, de asemenea, este deschis pentru propunere, așa cum am anunțat de dimineață și Marian Neacșu și Petrișor Peiu – așteptăm propuneri astfel încât acest demers parlamentar, dincolo de culoarea politică a unora sau altora, să aibă succes. (…) O să definitivăm în scurt timp sau o să se definitiveze acest text al moțiunii care va fi supus atenției și votului plenului. Probabil, pe un calendar normal ar trebui să fie la începutul săptămânii viitoare”, a mai explicat Grindeanu.

Sorin Grindeanu a explicat că decizia PSD de a iniţia, împreună cu AUR, o moţiune de cenzură împotriva Guvernului condus de Ilie Bolojan este o ”maximizare în Parlament a șanselor de a trece”.

”Eu și colegii mei avem în spate un vot de aproape 98%, dat în urmă cu o săptămână și care ne spune următorul lucru: trebuie să retrageți încrederea în guvernul Bolojan. Asta facem. Ceea ce am făcut acum, de fapt, prin această mișcare în Parlament, este să maximizăm șansele de a trece o moțiune. (…) Exista riscul de anihilare reciprocă și ca acest demers să fie unul sortit eșecului. Chiar dacă pare că renunțăm la o șansă, fiindcă puteam să punem două moțiuni de cenzură, eu cred că, de fapt, acum e o maximizare în Parlament a șanselor de a trece”, a spus Grindeanu.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite