Liderul UDMR, Kelemen Hunor, se va întâlni cu Peter Magyar. Ce mesaje și-au transmis
Peter Magyar, liderul partidului Tisza, câştigătorul alegerilor parlamentare din Ungaria, a vorbit la telefon cu preşedintele UDMR Kelemen Hunor. Cei doi au discutat şi urmează să aibă o întâlnirea la Budapesta săptămâna viitoare. Peter Magyar și Kelemen Hunor s-au aflat în tabere adverse în alegerile generale din Ungaria. Şeful UDMR l-a susținut puternic pe Viktor Orban. Iar Peter Magyar a comentat dur această situație.
Primele declarații făcute de Peter Magyar după victorie au vizat și formațiunea UDMR și pe liderul acesteia, Kelemen Hunor. Cel care ar urma să devină viitorul premier al Ungariei le reproșează că au jucat un rol în campania electorală mincinoasă a lui Viktor Orban și a partidului Fidesz.
Peter Magyar: “TISZA și UDMR fac parte din aceeași familie politică în Parlamentul European, în grupul PPE, Kelemen Hunor și formațiunea sa au ales să fie de partea lui Viktor Orban, au participat la campania de minciuni și la inducerea în eroare a maghiarilor care trăiesc în Transilvania. Dar acum campania s-a încheiat. Voi colabora cu orice organizație, susține drepturile etnicilor noștri din afara granițelor.”
Kelemen Hunor a răspuns prompt cu un mesaj de reconciliere. L-a felicitat pe Peter Magyar și a pledat pentru respectarea votului democratic, chiar dacă majoritatea maghiarilor din Transilvania spera la un alt rezultat. În plus, a lăudat politicile Guvernului Orban.
Kelemen Hunor a mai anunțat că va merge săptămâna viitoare la Budapesta, la invitația lui Peter Magyar. “Discuțiile vor fi principiale nu despre trecut, ci despre viitor. Deocamdată nu avem un program de guvernare, există doar intenții, declarații, declarații care de ieri sunt ușor diferite față de cele din campanie. Sprijinul financiar acolo s-ar putea, de fiecare dată când a venit un guvern nou au fost schimbări”, a afirmat Kelemen Hunor.
Senatorul UDMR Tanczos Bârna admite că s-a înșelat și nu a prevăzut victoria atât de categorică a lui Magyar. El crede că “Ungaria intră într-o nouă eră și că politicienii la început de carieră îi înlocuiesc pe cei cu experiență.” Dar avertizează și în privința forței de reconstrucție a formațiunii Fidesz.
Marko Bela, care a condus UDMR timp de 18 ani, creditează viitorul Guvern condus de Peter Magyar și preconizează schimbări.

