Kelemen Hunor a vorbit cu Peter Magyar și merge la Budapesta săptămâna viitoare pentru o întâlnire față în față
Președintele UDMR, Kelemen Hunor, a avut luni seară o discuție cu Peter Magyar, liderul partidului Tisza, care a câștigat alegerile parlamentare din Ungaria. Liderul maghiarilor din România urmează să meargă la Budapesta pentru o întrevedere față în față cu viitorul premier al Ungariei.
Kelemen Hynor a felicitat duminică seară partidul Tisza pentru succesul din alegeri, după ce în timpul campaniei electorale a anunțat public că formațiunea sa politică îl susține pe Viktor Orban.
“Rezultatele alegerilor din Ungaria sunt cunoscute. L-am felicitat pe Peter Magyar, care, în conversația noastră telefonică din această seară, a propus să stabilim o întâlnire față în față la Budapesta săptămâna viitoare.
Mulțumim guvernului condus de Viktor Orbán pentru implementarea politicilor naționale din ultimii 16 ani.
De la introducerea cetățeniei simplificare și, astfel, unificarea națiunii peste granițe, până la sprijinul instituțional acordat numeroaselor grupuri ale comunității maghiare din Transilvania, lista lucrurilor prin care guvernul Orbán a contribuit la prosperitatea în patria-mamă poate continua.
Știu că rezultatul alegerilor a provocat dezamăgire și incertitudine pentru mulți. Acum aș dori să mă adresez și lor.
Se întâmplă uneori ca rezultatul să nu fie cel pe care majoritatea covârșitoare a maghiarilor din Transilvania l-a sperat. Trebuie să acceptăm și să respectăm decizia majorității. Face parte din libertate. Respectăm voința alegătorilor și avem încredere că noua majoritate va aborda fiecare comunitate maghiară cu responsabilitate și respect.
Pentru cei care sunt dezamăgiți acum, am un mesaj: ați putut conta pe noi în trecut și veți putea conta și în viitor. Indiferent cine guvernează la Budapesta sau la București, misiunea noastră rămâne aceeași: să protejăm drepturile comunității noastre și să construim viitorul comunităților noastre în patria-mamă.
Nu ar trebui să ne întoarcem unii împotriva altora acum, ci să avem și mai multă grijă unii de ceilalți. Să păstrăm unitatea, pentru că aceasta ne-a susținut până acum și pe ea ne putem construi viitorul”, a scrie, pe Facebook, Kelemen Hunor.

