Liderul Partidului Laburist din Scoția cere demisia lui Keir Starmer
Anas Sarwar, liderul laburist scoțian, ii cere intr o conferinta de presa, demisia lui Keir Starmer din funcția de prim-ministru, noteaza BBC.com
Săptămâna trecută, Sarwar a declarat că Sir Keir nu ar fi trebuit să-l numească pe Peter Mandelson ambasador al Regatului Unit în SUA, având în vedere prietenia sa cu infractorul sexual condamnat Jeffrey Epstein.
BBC a aflat că Sarwar consideră că demisiile unor membri superiori ai personalului de la Downing Street, inclusiv ale șefului de cabinet Morgan McSweeney, nu sunt suficiente.
Vorbind înainte de anunțarea conferinței de presă a lui Sarwar, un purtător de cuvânt al ziarului Downing Street a declarat că prim-ministrul se va „concentra asupra sarcinii pe care o are în față” și și-a descris starea de spirit ca fiind „optimă” și „încrezătoare”.
Întrebat dacă Sir Keir va demisiona astăzi, purtătorul de cuvânt oficial al prim-ministrului a spus: „Nu”.
Luni, Tim Allan a devenit al patrulea șef de comunicare care părăsește Downing Street în mai puțin de un an.
Plecarea vine după demisia lui McSweeney, care a demisionat duminică, spunând că și-a asumat „întreaga responsabilitate” pentru că l-a sfătuit pe premier să-l numească pe Lord Mandelson.
Sir Keir l-a demis pe fostul ministru al Muncii și coleg în septembrie, când au fost publicate documente care arătau ceea ce părea a fi o relație strânsă între finanțatorul discreditat Epstein și Lord Mandelson.
Prim-ministrul continuă să insiste că a fost mințit de Lord Mandelson cu privire la profunzimea și natura relației.
Cu toate acestea, pierderea lui McSweeney, un om pe ale cărui sfaturi Sir Keir s-a bazat încă din campania sa pentru a deveni liderul Partidului Laburist, a fost deja o lovitură majoră pentru mandatul său de premier.
Plecarea bruscă a lui Allan, după cinci luni în funcție, este o nouă lovitură, ceea ce face cu atât mai important pentru Sir Keir să demonstreze parlamentarilor laburiști că are un plan pentru a schimba lucrurile.
Primul șef de comunicare al lui Sir Keir când guvernul laburist a venit la putere în iulie 2024 a fost Matthew Doyle, care deținuse acest rol în opoziție.
Doyle a plecat nouă luni mai târziu, trimițându-le colegilor e-mailuri că era „timpul să predea ștafeta” și a fost înlocuit de Steph Driver și James Lyons, ambii părăsind ulterior numărul 10. Allan a început activitatea ca director de comunicare în septembrie 2025.
Liderul conservator, Kemi Badenoch, a declarat că demisia este „încă un semn că Keir Starmer a pierdut controlul asupra guvernului său”.
Într-o declarație adresată posturilor de radio și televiziune, ea a spus că prim-ministrul este „în funcție, dar nu la putere” și „complet la mila parlamentarilor laburiști”.

