Liderul AUR George Simion recidivează: V-am spus că e autist și nu m-ați crezut. AUR revine cu precizări
Președintele AUR a recidivat, sâmbătă, într-o postare pe Facebook: V-am spus că e autist și nu m-ați crezut, referindu-se la președintele Nicușor Dan, fără a-l nominaliza însă. Nu este prima oară când George Simion folosește cuvântul “autist” la adresa lui Nicușor Dan.
ACTUALIZARE Într-un drept la replică, AUR revine cu precizări:
„Pentru acuratețea informației, ținem să corectăm articolul publicat de către unul dintre site-urile Televiziunii Române: nu este a doua oară, ci a treia oară când președintele AUR, George Simion, folosește cuvântul „autist” cu referire la persoana lui Nicușor Dan. Totodată, precizăm că acesta nu a avut nicio intenție să folosească termenul în sens peiorativ, ci în sens propriu”.
Iată cum sună postarea lui George Simion: V-am spus că e autist și nu m-ați crezut. I-ați crezut pe cei care spuneau că dobor euro și toată economia, că scot România din UE și din NATO. Putea fi ca Polonia, acum suntem de râsul lumii… Referirea este la Nicușor Dan, fără a-l nominaliza, în fața căruia a pierdut alegerile la președinție.
Este a doua oară când George Simion îl face autist pe Nicușor Dan, folosind cuvântul în sens peiorativ.
În luna mai a acestui an, aflat pe holurile Parlamentului European, George Simion, l-a numit pe contracandidatul său la prezidențiale „autist”, într-o declarație deplasată făcută unui jurnalist PRO TV, care îl întrebase despre întâlnirile sale de la Bruxelles.
Afirmația a stârnit reacții imediate. „Este inacceptabil”, a transmis Nicușor Dan. Declarația lui Simion a fost condamnată și de președintele Consiliului Național pentru Combaterea Discriminării, care a catalogat exprimarea drept discriminatorie și stigmatizantă. Ulterior, George Simion și-a cerut scuze.

