Liderii lumii se reunesc la Conferinţa de la München. Discuțiile, sub semnul politicilor ”demolatoare”

13 February 2026, 07:56 (actualizat 13 February 2026, 19:26)

Începe cel mai mare eveniment al politicii internaţionale în domeniul securităţii: Conferinţa de la München. 60 de lideri mondiali, 100 de miniştri ai apărării şi ai afacerilor externe, generali, congresmeni şi experţi iau parte la evenimentul devenit o tradiţie.

ACTUALIZARE Secretarul de stat american Marco Rubio, şeful diplomaţiei Statelor Unite, s-a întâlnit vineri cu omologul său chinez, ministrul de externe Wang Yi, la Conferinţa de Securitate de la Munchen, semnalează AFP.

Dialogul dintre cei doi înalţi oficiali a avut loc la numai câteva zile după ce preşedintele american Donald Trump a declarat că îl va primi la Casa Albă pe şeful statului chinez, Xi Jinping, spre sfârşitul anului, pentru a discuta în special probleme comerciale.

Rubio a sosit vineri dimineaţă în metropola bavareză, unde are programate mai multe întâlniri, inclusiv cu cancelarul german Friedrich Merz şi cu şefa guvernului danez, Mette Frederiksen, pentru discuţii despre Groenlanda, pe care Trump insistă să o achiziţioneze de la Danemarca.

Secretarul de stat va susţine un discurs sâmbătă – un eveniment foarte aşteptat de vârfurile politice şi economice din domeniile apărării şi securităţii.

Mark Rutte şi Ursula von der Leyen evidenţiază schimbarea mentalităţii europene privind apărarea

Secretarul general al NATO, Mark Rutte, a lăudat vineri, la Munchen, schimbarea “uimitoare” care a avut loc în mentalitatea Europei în ceea ce priveşte creşterea cheltuielilor pentru apărare, în timp ce preşedinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, a subliniat că UE a făcut mai mult în ultimul an pentru apărarea sa decât în ultimul deceniu, informează EFE.

Raportul anual al conferinţei privind securitatea globală, publicat săptămâna aceasta, a avertizat fără menajamente că politicile „demolatoare” ale administraţiei Trump distrug ordinea internaţională construită după cel de-al Doilea Război Mondial.

După consultările intense pe teme economice care au marcat ultimele zile, Europa ajunge astfel la cele privind apărarea. Preşedintele Franţei, cancelarul Germaniei, premierul danez şi cel al Poloniei, alături de şeful executivului de la Londra, au ca destinaţie München la acest sfârşit de săptămână.

După şocul declaraţiilor tăioase făcute aici, anul trecut, de vicepreşedintele J. D. Vance, Casa Albă va fi reprezentată acum de secretarul de stat şi consilierul pentru securitate naţională al lui Donald Trump, Marco Rubio.

Marco Rubio: Da, va fi bine. Va fi bine. Cred că va fi bine primit (n.r. mesajul transmis de SUA). Vom vedea. Cred că vor onestitate. Vor să ştie încotro ne îndreptăm, unde am vrea să ajungem, unde am vrea să ajungem împreună cu ei. Aceasta este speranţa noastră. Este o conferinţă importantă. Cred că da. Cred că va fi acolo şi există şansa să ne întâlnim. Cred că este în programul meu. Nu sunt 100% sigur, dar sunt convins că ne vom întâlni.”

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite