Liderii Europei caută soluții de sprijin pentru Kiev. Reuniunea de la Paris, la final
Reuniunea de sprijin pentru Ucraina s-a încheiat, luni seară, la Paris. Preşedintele Francez, Emanuel Macron, la a cărui iniţiativă a fost organizat acest summit, a avertizat că în câţiva ani, Rusia ar putea să ne atace pe toţi. La întâlnire au luat parte reprezentanţi ai peste 20 de ţări, printre care şi președintele Klaus Iohannis. Corespondenta TVR în Franța, Mihaela Antoche, a oferit la Telejurnal mai multe informații.
S-a încheiat și cina de lucru, după aproape 2 ore de reuniune.
Președintele Klaus Iohannis a reamintit că România susține cauza Ucrainei și că va face tot ce este posibil ca Ucraina să beneficieze de tot sprijinul multidimensional, atât timp cât va fi nevoie.
Absent a fost premierul Ungariei, Viktor Orban, pentru că la Budapesta s-a ratificat aderarea Suediei la NATO.
Emmanuel Macron și-a propus să spună că trebuie trecut la acțiune, că trebuie să se facă mult mai mult pentru a sprijini Ucraina, că Rusia nu are, nu poate și nu trebuie să câștige acest război.
De cealaltă parte, Volodimir Zelenski, care a intrat prin videoconferință, a spus că are nevoie de sprijin, are nevoie de muniție, soldații nu mai au cu ce lupta pe front și că, dintre toate promisiunile pe care le-au făcut liderii occidentali până acum, doar 30 la sută dintre obuze au ajuns în Ucraina.
A fost o zi plină, intensă, prin care toți cei prezenți au vrut să dea un semnal clar de susținere pentru Ucraina, de sprijin, și, nu în ultimul rând, de conturare a unei strategii în ceea ce privește sprijinul în vederea asigurării securității europene și euroatlantice.

