Liderii coaliției s-au înțeles pe tăierile din administrația publică: 10% disponibilizări la nivelul tuturor instituțiilor, potrivit unor surse

4 November 2025, 16:25 (actualizat 4 November 2025, 17:46)

Liderii partidelor aflate la guvernare s-ar fi înțeles, în ședința coaliției, pe proiectul cu administrația locală, adică să fie 10% disponibilizări la nivelul tuturor instituțiilor, potrivit unor surse politice.

Ar fi vorba de vreo 13.000 de angajați disponibilizați.

Liderii PNL, PSD, USR și UDMR s-ar fi înțeles asupra unor disponibilizări care vizează administrația publică locală – este unul din proiecte, care implică 13.000 de angajați – și asupra unui alt proiect al Ministerului Dezvoltării Regionale, care privește disponibilizările la nivel central, în instituțiile publice, a transmis Alina Sorocean, de la Palatul Victoria.

10% din personalul acestor instituții ar putea fi disponibilizat.

Se ia în calcul ca la nivel central să se permită și reducerea cheltuielilor publice – să lase la latitudinea șefilor să stabilească dacă vor fi oameni dați afară sau dacă se vor reduce cheltuielile, ori dacă se vor adopta ambele măsuri.

În ședința coaliției nu s-a discutat creșterea vârstei de pensionare a magistraților, însă, spun surse că a fost discutată între patru ochi.

În privința scăderii numărului de parlamentari s-a discutat ca în 2028, proiectul care vizează acest lucru să fie pus în practică și numărul să fie redus cu 10%

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite

Cele mai citite pe aceeași temă

Val de concedieri în România: șantiere, fabrici și industrie sub presiune