Liberalul Ionel Bogdan: Nu, doamnă Vasilescu. PSD nu a venit cu nicio soluție. PSD a generat această criză prin moțiunea de cenzură

Ionel Bogdan (Facebook)
27 iunie 2026, 15:43

Deputatul Ionel Bogdan îi răspunde primarului social democrat al Craiovei, Olguța Vasilescu, după ce aceasta i-a atacat pe Ilie Bolojan și pe Siegfrid Mureșan. După moțiune, „Singurul plan al PSD a fost să rupă și să controleze PNL”, a scris acesta, într-o postare pe Facebook.

Iată postarea liberalului Ionel Bogdan:

„Nu, doamnă Vasilescu.

𝗣𝗦𝗗 𝗻𝘂 𝗮 𝘃𝗲𝗻𝗶𝘁 𝗰𝘂 𝗻𝗶𝗰𝗶𝗼 𝘀𝗼𝗹𝘂𝘁̦𝗶𝗲. PSD a generat această criză prin moțiunea de cenzură depusă alături de 𝗔𝗨𝗥 și a aruncat România într-o perioadă de instabilitate pe care o putea evita.

După moțiune, 𝗦𝗶𝗻𝗴𝘂𝗿𝘂𝗹 𝗽𝗹𝗮𝗻 𝗮𝗹 𝗣𝗦𝗗 𝗮 𝗳𝗼𝘀𝘁 𝘀𝗮̆ 𝗿𝘂𝗽𝗮̆ 𝘀̦𝗶 𝘀𝗮̆ 𝗰𝗼𝗻𝘁𝗿𝗼𝗹𝗲𝘇𝗲 𝗣𝗡𝗟. Ați promis asta propriilor primari și parlamentari și exact asta ați încercat să faceți.

Noi am spus de la început, împreună cu 𝗨𝗦𝗥 și 𝗨𝗗𝗠𝗥: dacă mergeți pe această cale, nu va mai exista o formulă de guvernare comună.

Astăzi ni se spune că vina este a PNL pentru că nu s-a lăsat distrus. Nu. Vina pentru această criză aparține celor care au provocat-o.

PNL rămâne unit în jurul lui Ilie Bolojan și al direcției de reformă. Iar cei care încearcă și acum, din interior sau din exterior, să întoarcă partidul în trecut, vor avea aceeași surpriză: 𝗣𝗡𝗟 𝗻𝘂 𝗺𝗮𝗶 𝗲𝘀𝘁𝗲 𝗱𝗶𝘀𝗽𝘂𝘀 𝘀𝗮̆ 𝗳𝗶𝗲 𝗮𝗻𝗲𝘅𝗮̆ nici pentru PSD, nici pentru altcineva”.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite