Liber la navigație pe Bega, până în Serbia

26 July 2025, 19:09

Bărci, bărcuțe și chiar vaporașe de călători din Timișoara au străbătut liber canalul Bega până în Serbia. Punctul de trecere a frontierei de pe râu a fost deschis de autorități în acest weekend, iar pasionații de navigație n-au ratat ocazia de a explora și, în același timp, de a se relaxa.

Primii care au pornit pe râu către Serbia au fost membrii echipei “Ecluze pe Bega”, care își continuă proiectul de promovare a navigației în zonă. N-au întârziat nici vaporașele Societății de transport public din Timișoara, cu peste 100 de turiști nerăbdători să descopere Bega navigabilă.

Deschiderea punctului de trecere a frontierei pe râul Bega necesită o pregătire specială – o echipă de polițiști de frontieră de la Moldova Nouă vin la Otelec, ultima localitate din România de pe parcursul râului, pentru a verifica bărcile care ies și intră în România.

Aici fac popas toate ambarcaţiunile.

Punctul de frontieră de pe Bega se deschide o dată sau de două ori pe lună, de cele mai multe ori la cererea Consiliului Județean Timiș.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite