Legea pensiilor private ajunge la votul final. Deputații decid cum vor fi plătiți banii din Pilonul II
Legea care stabilește modul în care românii își vor putea retrage banii acumulați în fondurile private de pensii ajunge miercuri la votul final în plenul Camerei Deputaților. Marți au avut loc ultimele dezbateri în comisiile reunite de muncă și buget, unde toate amendamentele propuse au fost respinse.
Cum se vor plăti banii din Pilonul II
Potrivit proiectului votat deja de Senat, românii își vor putea retrage cel mult 30% din suma acumulată în Pilonul II, III sau IV de pensii, într-o singură tranșă.
Restul banilor va fi plătit lunar, pe o perioadă de 8 ani, dar suma nu trebuie să depășească valoarea pensiei minime în plată.
Excepție de la această regulă vor face doar persoanele bolnave de cancer, care vor putea retrage întreaga sumă.
Mai mulți deputați USR și UDMR au propus ca toți contribuabilii să își poată retrage toți banii odată, iar excepțiile medicale să fie extinse și la alte boli grave. Propunerile au fost însă respinse.
Dezbateri aprinse în comisie
Deputatul USR Claudiu Năsui a criticat proiectul de lege, pe care îl consideră „brutal” în raport cu contribuabilii.
„E un proiect care vine să schimbe destul de brutal modul în care se face plata pensiilor din Pilonul II și III. Nu văd niciun beneficiu clar pentru pensionari”, a spus Năsui.
De asemenea, deputata UDMR Eva Csep a semnalat posibile discriminări între beneficiari.
„Dacă facem o excepție pentru bolnavii oncologici, ar trebui să intre toată lumea care este cuprinsă în programele de sănătate”, a declarat aceasta.
Deputatul USR Alin Stoica a cerut responsabilitate în luarea deciziei:
„Vă rog pe toți din această comisie să fiți responsabili. Să nu cădem în capcana lozincii ‘sunt banii mei, fac ce vreau cu ei’.”
Temeri legate de folosirea fondurilor
Reprezentanți ai PNL au atras atenția că economiile acumulate în Pilonul II trebuie folosite pentru scopul lor inițial – pensia.
„Să nu intrăm în confuzia că economisim niște bani pe care, la un moment dat, îi retragem și ne cumpărăm o mașină sau un apartament. Nu despre asta e vorba”, a spus deputatul Ionel-Ovidiu Bogdan (PNL).
De partea cealaltă, deputatul PSD Adrian Câciu a declarat că prioritatea ar trebui să fie siguranța fondurilor.
„Vreau să fim siguri că fondul de garantare este alimentat corect și că, în orice moment, niciun astfel de fond – fie de pensii private, fie de plată – nu pune în pericol banii oamenilor”, a spus el.
Argumentele ASF: „Nu suntem singurii cu praguri de retragere”
Vicepreședintele Autorității de Supraveghere Financiară (ASF), Maria Horga, a explicat că România nu este o excepție în privința limitării retragerilor.
„Am analizat sistemele din alte țări: Germania permite doar 30%, Irlanda 25%, Olanda 10%. Trebuie să fim atenți și să nu comparăm mere cu pere. Acest pilon suplimentează pensia de stat, nu o înlocuiește”, a spus reprezentanta ASF.
Toate amendamentele au fost respinse.
Sistemul de pensii private, stabil pe termen lung
Expertul în pensii private George Moț a subliniat că, indiferent de forma de plată, stabilitatea sistemului nu va fi afectată.
„Sistemul de pensii private nu va fi afectat. În fiecare lună intră peste 2 miliarde de lei în fonduri, iar plățile reprezintă mai puțin de 10% din contribuții. Există suficient capital pentru a acoperi orice retrageri pe termen mediu și lung”, a explicat Moț.
Peste 186 de miliarde de lei în fondurile private
La finalul lunii august 2025, în fondurile private de pensii din România erau acumulate peste 186 de miliarde de lei.
Pentru Pilonul II, la care contribuie peste 8,4 milioane de români, valoarea activelor a crescut cu peste 20% față de aceeași perioadă a anului trecut.
Votul final asupra legii este programat pentru miercuri, în plenul Camerei Deputaților.

