La Galați, zeci de deținuți au fost scoși la deszăpezire. Unii dintre ei sunt plătiți pentru munca lor

20 February 2026, 19:45

La Galați, problema străzilor acoperite cu zăpadă se rezolvă și cu ajutorul deținuților. Zeci de persoane private de libertate au fost scoase la deszăpezit, mai ales în locurile mai greu accesibile utilajelor. Vine un nou episod sever de viscol și ninsori, așa că autoritățile vor să curețe cât mai mult din zăpada căzută acum trei zile.

Peste 50 de deținuți de la Penitenciarul de Maximă Siguranță Galați au fost scoși să dea la lopată și să strângă zăpada căzută acum trei zile.

Simona Cozma, purtător de cuvânt Penitenciarul de Maximă Siguranță Galați: 55 de persoane private de libertate, custodiate de penitenciarul Galați, prestează activități de deszăpezire. 44 dintre acestea sunt remunerate în baza unui contract de prestări servicii, încheiat cu SC Ecosal, operator de salubritate publică.

Dacă străzile principale din oraș sunt curățate, printre blocuri e o adevărată aventură să conduci.

Județul Galați are peste o mie de km de asfalt, pe drumuri naționale și județene, care trebuie curățate.

Consiliul Județean s-a pregătit cu 60 de utilaje cu care să intervină în afara localităților. De 48 de ore se lucrează fără încetare pentru a păstra asfaltul la negru.

Costel Fotea, președinte CJ Galați: Avem o asociere de trei firme care fac deszăpezirea. Și operatorul are oameni în teren cu mașini, împreună cu oamenii Consiliului Județean și sunt răspândiți pe tot județul, astfel încât să poată să dea dispoziție imediat să se intervină cu utilajele. 

Teodora Diaconița, purtător de cuvânt Prefectura Galați: Toate structurile abilitate să intervină sunt în dispozitiv. Vor acționa în continuare, cu dispozitive mărite și vor menține capacitatea la maxim.

Galațiul este printre județele aflate sub cod galben de ninsori abundente, viscol, vânt și vreme rece.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite

Cele mai citite pe aceeași temă