La 65 de ani, a încasat 400.000 de euro din vânzarea casei, a rămas să locuiască acolo pe viață și i-a dat fiului bani pentru afacere, fără a plăti impozite
Conform barometrului 2025 al rețelei de agenții Renée Costes, 21% dintre persoanele care și-au vândut proprietatea prin intermediul unei ”vânzări pe durata vieții” au efectuat o donație în urma tranzacției: pe de o parte, pentru a-și planifica succesiunea, pe de altă parte, pentru a-și sprijini financiar apropiații, scrie Le Figaro.
Alice face parte dintre acei vânzători care au mizat pe sistemul viager pentru a-și optimiza transmiterea patrimoniului. Acum câțiva ani, această femeie pe atunci de 60 de ani, fostă decoratoare în domeniul organizării de evenimente, a părăsit departamentul Yonne pentru a se stabili în Toulon, în departamentul Var, cu scopul de a avea grijă de părinții ei în vârstă.
„ Am înființat o societate imobiliară (SCI) împreună cu unul dintre frații mei: împreună, am construit o casă modernă în grădina familiei. Este o casă de 125 de metri pătrați, compusă din trei dormitoare, cu acces la nivelul solului, situată la 50 de metri de mare”, explică ea în secțiunea de ”imobiliare” a ziarului francez.
Odată ce casa a fost finalizată, Alice – divorțată – s-a mutat acolo. La moartea părinților săi, ea a răscumpărat părțile fratelui său și a devenit singura proprietară a acestei case. La vârsta de 65 de ani, ea a decis să o evalueze, având un plan în minte: să-și ajute singurul fiu să-și concretizeze un proiect profesional, prin vânzarea dreptului de proprietate asupra casei sale.
În octombrie 2022, după ce a căutat informații pe internet, Alice a descoperit principiul vânzării dreptului de proprietate (în sistemul de ”rentă viageră” – adică , mai precis, posibilitatea de a vinde doar dreptul de proprietate asupra imobilului, fără a fi nevoit să părăsești proprietatea pe timpul vieții). Ea a contactat agenția Viagimmo din Toulon, care i-a evaluat casa și a pus-o în legătură cu fondul de investiții viaGénération, care putea fi interesat de proprietatea ei.
„Casa a fost atunci evaluată la 900 000 de euro, iar fondul mi-a cumpărat proprietatea (n.r. – în sistemul viager, vânzarea doar a dreptului de proprietate, fără obligația de a părăsi locuința pe durata vieții) la prețul de 400 000 de euro”, mărturisește ea.
Concret, fondul a cumpărat proprietatea asupra bunului fără a-i cere lui Alice o rentă. I-a acordat acesteia un „drept viager”, adică un drept de folosință și de locuire, numit și „uzufruct viager”. Alice poate astfel rămâne în casă pe durata vieții, durata uzufructului neavând, în cazul ei, nicio limită în timp.
Vânzarea dreptului de proprietate asupra imobilului s-a finalizat la notar, în iunie 2023, mai menționează sursa citată. Câteva zile mai târziu, pensionara a făcut o donație de 130.000 de euro fiului său, fără a plăti impozit pe donație, datorită deducerii legale de 100.000 de euro și scutirii de impozit pentru donațiile familiale în bani, de 31.865 de euro, valabile acolo. Apoi a înființat o a doua societate imobiliară, de data aceasta împreună cu fiul și nora sa, amândoi profesori de agronomie în Charente.
”Noi trei am cumpărat o proprietate agricolă, situată la sud-est de Angoulême. Acesta este compus dintr-o casă, 20 de hectare de pădure și 10 hectare de teren”, povestește ea. Valoarea tranzacției: 280.000 de euro. ”În cadrul noii societăți, eu dețin 52% din acțiuni, în timp ce fiul meu deține 47% și partenera lui 1%. Pentru această tranzacție, am contribuit cu 145.600 de euro, în timp ce fiul meu și partenera sa au contribuit cu 134.400 de euro”, precizează ea.
Având în vedere proiectul profesional al fiului său – înființarea unui centru de formare în agroecologie –, societatea imobiliară a demarat lucrări de amploare, în valoare de aproximativ 300.000 de euro. Încă în curs de creare, centrul de formare agricolă va fi dedicat instalării fermierilor și viabilității fermelor.
”Datorită acestor bani, fiul meu și partenera lui, amândoi în vârstă de 31 de ani, au putut astfel să-și concretizeze proiectul extraordinar. Ar trebui să-și primească primii studenți în septembrie 2026. Mă bucur că le-am dat acești bani care stăteau nefolosiți. Acest lucru mi-a permis să duc mai departe tradiția familiei: la fel cum părinții mei m-au ajutat financiar când eram mai tânără, eu l-am ajutat pe fiul meu să-și concretizeze proiectul”, se destăinuie femeia, potrivit Le Figaro.

