Kremlinul susține că NATO este de facto în război cu Rusia. Vizită surpriză a soldaților SUA la exercițiile militare din Belarus

15 September 2025, 19:52 (actualizat 15 September 2025, 19:57)

Kremlinul susţine fără echivoc că NATO luptă împotriva Rusiei, oferind sprijin direct și indirect Ucrainei. Declaraţia vine după ce preşedintele Volodimir Zelenski a afirmat că industria petrolieră a Rusiei a fost afectată serios în urma ultimului atac lansat de armata Kievului. În acest timp, ofițeri ai armatei americane au asistat la exercițiile militare comune desfășurate de Rusia și Belarus, la Minsk.

Moscova, prin vocea lui Dmitri Peskov, spune răspicat că Alianţa Nord-Atlantică este implicată de facto în războiul împotriva Rusiei.

Dmitri Peskov, purtător de cuvânt al Kremlinului: “NATO se luptă cu Rusia, acest lucru este evident și nu necesită dovezi suplimentare. NATO este implicată de facto în acest război. NATO oferă sprijin direct și indirect regimului de la Kiev. De aceea se poate spune cu certitudine absolută că NATO luptă împotriva Rusiei.”

Zelenski: Am afectat serios industria petrolieră a Rusiei

Anterior acestor declaraţii, liderul de la Kiev, Volodomir Zelenski, a transmis că atacurile armatei ucrainene au reuşit să afecteze semnificativ industria petrolieră a Rusiei. El a adăugat că inamicul îşi susţine cheltuielile de război cu ajutorul petrolului, gazelor şi a altor resurse energetice.

Volodimir Zelenski: “Cele mai eficiente sancțiuni, cele care funcționează cel mai rapid, sunt sancțiunile asupra rafinăriilor de petrol din Rusia, a terminalelor și a depozitelor de petrol. Am afectat semnificativ industria petrolieră a Rusiei, iar acest lucru restricționează semnificativ războiul.”

Dronele ucrainene au lovit duminică una dintre cele mai mari rafinării de petrol din Rusia, declanșând un incendiu.

Incidentul de la rafinăria Kirişi este ultimul dintr-o serie de atacuri ucrainene asupra infrastructurii petroliere rusești.

Vizită surpriză a soldaților SUA la exercițiile militare din Belarus

În tot acest timp, exercițiul militar Zapad 2025 continuă în regiunea Minsk. La manevrele comune ruso-belaruse au luat parte şi ofiţeri americani. Prezenţa lor a fost prezentată de ministrul Apărării din Belarus ca o mare surpriză.

Oficialul le-a spus americanilor că pot urmări tot ceea ce îi interesează şi le-a rezervat cele mai bune locuri.

Prezența americanilor este cel mai recent semn al unei apropieri între Washington și Belarus, aliat al Rusiei.

Recent, Donald Trump a trimis o scrisoare cu ton prietenos președintelui Aleksandr Lukașenko, după ce autorităţile de la Minsk au eliberat 52 de prizonieri.

În schimb, SUA au ridicat o parte din sancţiunile care vizau compania aeriană naţională a acestei ţări.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite