Kremlinul interzice exporturile de combustibil până la sfârșitul anului. Benzina şi motorina, raţionalizate. Rafinăriile ruseşti, atacate de drone ucrainene

Pompă Crimeea / Profimedia Images
26 September 2025, 10:26 (actualizat 26 September 2025, 13:47)

Rusia interzice exporturile de combustibil până la sfârșitul anului, deoarece pompele de benzină din întreaga țară și din zonele aflate sub ocupație sa seacă din ce în ce mai mult din cauza atacurilor cu drone ucrainene, scrie CNN.

Kievul a intensificat inițial atacurile cu drone asupra rafinăriilor, stațiilor de pompare și trenurilor de combustibil rusești, în încercarea de a perturba lanțurile de aprovizionare cu combustibil în timpul verii, când cererea este în mod tradițional mare, deoarece oamenii conduc mai mult în timpul vacanțelor.

Deși oficialii ruși au dat inițial vina pe „motive logistice” pentru penurie și au promis că benzina și motorina vor începe să circule din nou, penuria s-a agravat în ultimele săptămâni.

https://tvrinfo.ro/ucraina-a-atacat-rafinaria-afipsky-din-rusia/

Forțele Aeriene Ucrainene au declarat că au atacat mai multe situri de producție de combustibil și stații de pompare rusești în această săptămână, inclusiv o rafinărie importantă de petrol din Bashkortostan, în sudul Rusiei, operată de Gazprom.

Interdicția exporturilor este cea mai recentă încercare a Kremlinului de a face față penuriei. Moscova a interzis inițial unele exporturi de benzină în martie, apoi a extins interdicția la toți producătorii majori în iulie.

Joi, viceprim-ministrul Rusiei, Alexander Novak, a anunțat că embargoul va fi prelungit din nou, de data aceasta până la sfârșitul anului, și că unele exporturi de motorină vor fi, de asemenea, interzise.

Potrivit agenției de știri de stat ruse TASS, Novak a recunoscut că există „într-adevăr o ușoară penurie de produse petroliere”, dar a spus că aceasta este „acoperită de rezervele acumulate”.

Rusia se numără printre cei mai mari producători de motorină din lume, iar exporturile sale reprezintă o sursă cheie de venit pentru guvern.

Ziarul pro-Kremlin Izvestia a relatat că benzinăriile din mai multe regiuni au început să raționalizeze benzina și motorina, permițând fiecărui client să cumpere doar o cantitate limitată.

Situaţie gravă în Crimeea

Cel mai grav  pare a fi cea în Crimeea, peninsula sudică a Ucrainei pe care Rusia a anexat-o ilegal în 2014.

Publicația privată rusă de știri economice Kommersant a relatat miercuri că aproximativ jumătate din pompele din Crimeea sunt acum scoase din funcțiune din cauza lipsei.

Situația este atât de gravă încât guvernatorul Crimeii ocupate, impus de Rusia, a mers până la a admite adevăratul motiv al lipsurilor, dând vina pe „producția redusă” de la rafinăriile de petrol rusești, deși fără a menționa adevăratul motiv – războiul pe care Rusia îl poartă împotriva Ucrainei.

Videoclipurile și imaginile distribuite pe rețelele de socializare arată cozi lungi de mașini care așteaptă la puținele benzinării care încă mai au provizii.

Popularul canal Telegram care distribuie actualizări la fața locului, Crimean Wind, a raportat miercuri că Sevastopol, cel mai mare oraș din Crimeea, a rămas complet fără benzină.

A precizat că atunci când două cisterne au ajuns la o pompă din oraș, s-a format aproape imediat un rând imens de mașini. În câteva ore, cisternele erau goale. Canalul a declarat că benzina se vinde acum cu aproximativ o treime mai mult față de luna trecută.

„Nu există încă cozi pentru fân, iar prețurile pentru cai și măgari sunt stabile”, a adăugat canalul sarcastic.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite