Europa printre rânduri. Slovenia semnalizează către direcția Moscovei
Nici nu s-au încheiat bine alegerile din Ungaria, că apar deja controverse legate de viitorul premier maghiar, dar şi despre cine i-ar putea lua locul lui Orban ca lider-problemă în Uniunea Europeană. Despre ce ţară este vorba, aflăm din rubrica “Europa printre rânduri”, semnată de Lucian Pirvoiu.
Ljubljana semnalizează spre Moscova
Se întâmplă ceva în Slovenia. După ani de zile în care mica țară care își pune problema dacă e mai mult slavă sau austriacă l-a avut drept premier pe Janez Jansa, un eurosceptic de tipul Orban care a fost prim-ministru în vreo trei rânduri, acum are un președinte al Parlamentului care își dorește organizarea unui referendum pentru ieșirea Sloveniei din NATO și plănuiește o vizită la Moscova. Zoran Stevanovic, președintele partidului Adevărului, a declarat în cel mai suveranist stil, că Ljubljana trebuie să redevină centrul decizional al Sloveniei și nu Bruxellesul. Recent, într-o emisiune televizată, a stârnit controverse spunând că Slovenia trebuie să caute pacea și să nu își facă dușmani. Parcă am mai auzit placa asta cu pacea: se cheamă MIR și vine de la Moscova, de la Russkii Mir.
Comisia Europeană recomadă șofatul eco
În plină criză a carburanților, Comisia Europeană îndeamnă la cumpătare când vine vorba de consum și la adoptarea unor practici ecologice de condus, care să economisească măcar o parte din carburant, cum ar fi diminuarea vitezei pe autostradă cu 10 km pe oră față de viteza legală și la 30 de km pe oră în oraș (în paranteză, în Bruxelles viteza maximă admisă e 30 de km pe oră deja de câțiva ani) schimbarea deasă a vitezelor folosirea frânei de motor, oprirea motorului la semafor și reducerea greutății. Cum văd șoferii români aceste recomandări? Trăim în țara șoferilor iresponsabili, cu cei mai mulți morți la suta de mii de locuitori din Uniunea Europeană.
Croația se luptă cu niște utopii statale de pe teritoriul său
În aceste vremuri extrem de complicate, Croația are de dus o luptă mai inedită: cu două microstate utopice, care s-au insinuat pe granița de est cu Serbia, aflată încă în dispută între cele două state care au făcut parte din defuncta Iugoslavie. Verdis, unul dintre cele două microstate, situat într-o pungă de pământ delimitată de Dunăre și Serbia, a fost constituit de un australian, Daniel Jackson și are teoretic 400 de cetățeni, 4000 de rezidenți virtuali, pașaport steag și stemă, totul pe jumătate de kilometru pătrat. Dar micul stat a fost ocupat de polițiștii croați pe motiv că protejează granița externă a UE ca parte din Schengen, astfel că microstatul Verdis așteapta vremuri mai bune la câțiva kilometri mai la est, pe teritoriu sârbesc.

