Klaus Iohannis a părăsit Palatul Cotroceni. Mesaj pentru Ilie Bolojan, președintele interimar: „Aveți grijă de România”
Președintele demisionar Klaus Iohannis și-a încheiat mandatul la Palatul Cotroceni, iar interimatul va fi asigurat de Ilie Bolojan, președintele Senatului, așa cum prevede Constituția. Ceremonia de încheiere a mandatului lui Iohannis a avut loc la Palatul Cotroceni, pe Platoul Marinescu, și a fost transmisă în direct la TVR1 și TVR INFO.
„Să aveți grijă de România! Doamne ajută!” Sunt cuvintele rostite de fostul preşedinte Klaus Iohannis când a părăsit Palatul Cotroceni. I s-a adresat preşedintelui interimar, Ilie Bolojan, care a preluat de astăzi atribuţiile de şef al statului.
Ceremonia de predare-primire a durat cam o jumătate de oră, fără fast, într-o atmosferă sobră. Klaus Iohannis a surprins prin gestul de înclinare în faţa gărzii de onoare. Fostul președinte a plecat în aplauzele consilierilor și a celor mai apropiaţi colaboratori de la Palatul Cotroceni.
Klaus Iohannis l-a primit la Palatul Cotroceni pe Ilie Bolojan, căruia i-a predat mandatul de președinte. Iohannis a avut o scurtă discuție cu președintele interimar.
„Domnule președinte interimar, vă doresc mult succes și să aveți grijă de România” – i-a transmis Iohannis succesorului său.
Apoi, Klaus Iohannis a ieșit pe Platoul Marinescu din curtea Palatului Cotroceni. Aici a fost intonat Imnul de Stat, apoi Garda de onoare i-a dat onorul fostului președinte.

Klaus Iohannis a părăsit sobru platoul din fața Palatului Cotroceni, în aplauzele angajaților administrației prezidențiale.
Și-a luat la revedere de la angajații Administrației Prezidențiale și de la jurnaliștii prezenți, cărora le-a spus: „Dumnezeu să binecuvânteze România„, formula cu care a încheiat luni discursul prin care și-a anunțat demisia.


Președintele interimar Ilie Bolojan are puteri depline în exercitarea mandatului. Însă, Constituția îi interzice să dizolve Parlamentul, să adreseze teme politice Legislativului și să convoace referendumuri.
Președintele interimar va conduce România timp de trei luni, până la alegerile prezidențiale, programate pe 4 și pe 18 mai.
Klaus Iohannis a semnat marți ultimele decrete ca președinte al țării. Unele, de eliberare din funcții a consilierilor săi și a unor judecători, altele de acreditare a ambasadorului României în India și de acordare a unor decorații.
Administrația Prezidențială a publicat și bilanțul celor două mandate de președinte ale lui Klaus Iohannis. Documentele au împreună 1.600 de pagini.
Klaus Iohannis și-a dat luni demisia din funcție, în condițiile în care în Parlament se pornise procedura de suspendare a sa din calitatea de șef al statului.
Într-un ultim discurs rostit de la Cotroceni, Iohannis a declarat că procedura de suspendare ar duce România în criză și ”nu va înțelege absolut nimeni ce rost are un astfel de demers, când președintele în funcție va pleca oricum”. ”Mai pe românește, vom fi efectiv de râsul lumii’, a arătat Klaus Iohannis, luni, la anunțarea demisiei.
„Pentru a scuti România și pe cetățenii români de această criză, de această evoluție inutilă și negativă, demisionez din funcția de președinte al României. Voi pleca din funcție (…) pe 12 februarie. Dumnezeu să binecuvânteze România!”, a fost mesajul lui Klaus Iohannis.
Curtea Constituțională a constatat, marți, vacantarea funcției de președinte al României și a stabilit ca Ilie Bolojan, președinte al Senatului, să preia din 12 februarie interimatul la Palatul Cotroceni.
Klaus Iohannis a fost ales șef al statului în două mandate. Ultimul său mandat ar fi trebuit să se încheie la 21 decembrie 2024, însă Curtea Constituțională a anulat alegerile prezidențiale și a decis ca Iohannis să rămână la Cotroceni până la alegerea unui nou președinte. Decizia CCR a venit după ce CSAT a desecretizat informațiile primite de la SRI, SIE și Ministerul Afacerilor Interne cu privire la campania electorală derulată de Călin Georgescu la alegerile prezidențiale.
Ilie Bolojan urmează să asigure interimatul la Palatul Cotroceni până în luna mai. Pe 4 mai va fi organizat primul tur al alegerilor prezidențiale, iar al doilea pe 18 mai.
Ilie Bolojan a fost suspendat din funcția de președinte al Senatului și din cea de președinte al PNL, ambele incompatibile cu interimatul de la Palatul Cotroceni.

