Kelemen Hunor: Miniștrii UDMR rămân în guvern. În coaliție, toți am greșit, nu este momentul să căutăm vinovații

22 April 2026, 16:22 (actualizat 22 April 2026, 17:11)

Liderul UDMR, Kelemen Hunor, a declarat, la ieșirea de la consultările cu președintele Nicușor Dan de la Palatul Cotroceni, că miniștrii formațiunii pe care o reprezintă rămân în guvern și își fac treaba în continuare. Kelemen Hunor a afirmat că nu s-a discutat ce portofolii ar urma să preia UDMR, în urma ieșirii PSD din Guvern.

Întrebat cine a greșit mai mult în coaliție, dintre Sorin Grindeanu și Ilie Bolojan, liderul UDMR a evitat să dea un răspuns direct și a apreciat că în coaliție toată lumea a greșit.

Nu vreau să intru în această discuție. Fiecare om greșește. Întrebarea pentru mine este dacă poți să îndrepți greșeala. Dar nu există om care să nu greșească și în coaliție cu toți am greșit. Pe aici, pe acolo, fiecare știe unde a greșit, nu asta este momentul să căutăm vinovații” – a afirmat liderul UDMR.

Kelemen Hunor a subliniat că sunt două soluții – fie un guvern minoritar, dacă va exista o susținere în parlament din partea unor parlamentari individuali, fie o moțiune de cenzură.

Se poate discuta despre un guvern minoritar, în care rămân PNL, USR, UDMR, grupul minorităţilor naţionale, dacă va exista o susţinere în parlament din partea unor parlamentari, individual. Dacă va exista această soluţie şi se poate ajunge în termen de 45 de zile la un vot în parlament, atunci se poate merge mai departe cu un guvern minoritar pentru o perioadă de vreme – a spus Kelemen Hunor.

Altă soluție în acest moment nu prea se vede. Fiecare ar trebui să se gândească ce se întâmplă când intrăm într-o criză guvernamentală profundă, a arătat președintele UDMR.

Kelemen Hunor a avut azi întâlniri atât cu Sorin Grindeanu, cât și cu Ilie Bolojan. După discuțiile cu premierul Ilie Bolojan a declarat că formațiunea pe care o conduce rămâne în echipa de guvernare, chiar și în actualul context politic tensionat.

Am discutat despre situația politică și am ajuns la următoarea concluzie: indiferent ce se întâmplă mâine, poimâine, guvernarea trebuie să meargă mai departe. Noi rămânem în echipa de guvernare și, în perioada următoare, încercăm să facem treaba cât de bine se poate în condițiile date”, a declarat Kelemen Hunor.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite