Jumătate dintre copiii din România nu ar apela la poliție în cazul unui abuz, iar unu din 10 nu ar vorbi cu nimeni

Este concluzia dură a unui studiu recent. Nu vorbim doar despre frică. Vorbim despre neîncredere. Despre sentimentuL că adulții nu îi ascultă, că instituțiile nu îi protejează și că, uneori, răul este mai aproape decât ajutorul.