Jaf ca-n filme la o benzinărie din Galaţi

3 May 2026, 19:21 (actualizat 3 May 2026, 19:24)

Jaf ca-n filme la o benzinărie din judetul Galați. Hotii au furat un seif in care erau 40.000 de lei. Ca sa nu fie prinși, și-au luat măsuri de precauție: au dezactivat camerele de supraveghere și au tăiat cablul de curent electric.

Jaful seamănă izbitor cu un altul care a avut loc în urmă cu două luni, în comuna vecină. Atunci hoții au furat un seif cu 90.000 de lei din sediul primăriei.

Spargere a avut loc puțin după miezul nopții, la circa o oră după ce benzinăria din comună Umbrărești a fost închisă, conform programului. Localnicii au fost treziți de sunetul declanșat de alarmă, dar niciunul nu a ieșit afară că să vadă motivul și nici n-a sunat la poliție.

Furtul a fost descoperit abia dimineață, când angajații au venit la muncă și au văzut că seiful din perete lipsește cu totul. Abia atunci a fost alertată poliția, care a ridicat probe și a deschis dosar penal pentru furt calificat.

În ultimele luni, mai multe jafuri similare au avut loc în această zonă.

Polițiștii nu au reușit până acum să prindă niciun suspect.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite