Jaf ca în filme în județul Suceava. Doi bărbați au furat dintr-o locuință bunuri în valoare de aproape un milion de euro
Hoții și-au acoperit feţele pentru a nu fi recunoscuți, au folosit mănuși ca să nu lase amprente la locul faptei și au deconectat imobilul de la reţeaua electrică.
Dar cu toate măsurile de precauţie pe care și le-au luat, în cele din urmă au fost prinși și arestaţi preventiv.
Un bărbat de 67 de ani din comuna suceveană Milișăuț a anunțat Poliția că din locuință i-a fost sustrasă o sumă mare de bani. Prejudiciul a fost evaluat la 1 milion de euro.
Deși au acționat fără să lase urme, hoții au fost identificați la scurt timp după jaf, chiar dacă au încercat inclusiv să plece din țară. După ce s-au instituit mai multe filtre, mașina lor a fost interceptată în trafic în localitatea Vama. Hoții nu s-au oprit la semnalele polițiștilor și s-au abătut pe un drum forestier, unde au luat-o la fugă prin pădure. Înconjurați de echipajele de poliție, au răspuns somațiilor și s-au predat.
Suspecții au 35 și 36 de ani și au fost arestați preventiv pentru furt calificat cu consecințe deosebit de grave și punerea în circulație a unui vehicul neînmatriculat.

