Iulian Fota, la TVR INFO: Sunt rapoarte care arată că Rusia a influențat alegerile din țara noastră. România și SUA sunt țări egale, ar trebui să existe un pic de respect

21 February 2025, 08:18

Așadar alegerile anulate din România revin în prim plan. În timp ce președintele Franței, Emanuel Macron reiterează că procesul electoral din țara noastră a fost viciat de intervenția Rusiei, administrația americană consideră că nu există dovezi clare ca alegerile din România ar fi suferit din cauza atacurilor hibride ale rușilor.

Expertul în politici de apărare și securitate, Iulian Fota, a comentat la TVR INFO, în emisiunea Prim Plan, ultimele evoluții de pe scena internațională.

Fota a adus în discuție un raport realizat de specialiști francezi în domeniul cibernetic, care detaliază modul în care influențele străine au impactat politica românească. Raportul, intitulat Influențe străine în politica din România, subliniază utilizarea de platforme precum Telegram și TikTok pentru manipularea opiniei publice și a fluxului de informații, incluzând inclusiv implicarea unor finanțări din Rusia, potrivit expertului.

Avem rapoarte foarte bune, rapoartele făcute de francezi.  Este un studiu făcut de niște specialiști din zona de cyber. L-au făcut în limba engleză, că l-au făcut probabil ca să aibă audiență în străinătate, dar poate fi găsit și tradus ușor. Titlu este ”Influențe străine în politica din România”. Și arată clar cu date, cu boti, cu tot felul de elemente cum au venit banii din Rusia, cum s-a lucrat pe Telegram, cum s-a lucrat pe TikTok, a declarat, la Prim Plan, Iulian Fota.

Expertul a subliniat, totodată, importanța respectului național și egalitatea între națiuni. Fota a făcut apel la un comportament mai respectuos față de România, afirmând că, deși este un susținător al relațiilor bune cu Statele Unite, la un moment dat, demnitatea națională trebuie să primeze.

Chestia aia cu ne amestecăm în treburile interne, poate trebuie să o punem din nou pe masă, pentru că, până la urmă, totuși suntem țări egale. Și eu, cu America, mă consider o țară egală cu ei. Avem același statut, aceleași drepturi. Păi, n-ar trebui să existe totuși și un pic de respect în ceea ce mă privește pe mine, că nu suntem, cum să vă spun, mai știu eu ce colonie, ca să dea tot felul de instrucțiuni și declarații,  că o să ne atingă la un moment dat. Românul e tolerant și flexibil și înțelegător, dar o să ajungă o chestie de demnitate națională la un moment dat. Și cât sunt eu de pro-american, că am lucrat 25-30 de ani să dezvoltăm relația cu americanii și să-i aducem aici. Dacă ajungem în zona de demnitate națională, să știți că uit de toată prietenia cu ei și o să-mi port demnitatea națională. Pentru că nu suntem nici noi ultimii oameni să ne dea lecții.  Niște indivizi pe care, dacă îi luăm la bani mărunți, s-ar putea ei să trebuiască să-și ceară scuze pentru chestii pe care le-au făcut pe la ei prin țara lor și s-ar putea noi să ne devenim, moral vorbind, mai buni decât ei, a arătat Iulian Fota la TVR INFO

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite