Israelul va trimite o delegaţie în Egipt, pentru discuţii privind planul de pace al preşedintelui SUA, Donald Trump
Israelul este pregătit să trimită o delegaţie în Egipt, pentru a participa la discuţii privind planul de pace al preşedintelui american Donald Trump pentru Fâşia Gaza, a informat, sâmbătă, presa israeliană, relatează dpa.
Citând o persoană implicată în negocieri, postul de televiziune Kan a relatat că oficialii israelieni urmează să plece în decurs de o zi.
Postul de televiziune Channel 12 din Israel a informat, de asemenea, că discuţiile ar putea începe duminică.
Pentru moment nu există nicio confirmare oficială din partea Israelului.
Surse de securitate din Egipt au declarat că o rundă de negocieri va avea loc duminică, în oraşul de coastă al-Arish, situat în apropierea Fâşiei Gaza.
Oficialii egipteni nu au confirmat discuţiile.
Mai multe mass-media au afirmat că emisarul special al SUA, Steve Witkoff, va călători, de asemenea, în regiune, pentru a participa la negocieri.
Potrivit Channel 12, Israelul doreşte negocieri scurte şi este pregătit să discute pentru moment doar despre eliberarea ostaticilor. Alte chestiuni controversate vor fi amânate pentru o dată ulterioară.
Preluare: Agerpres

