Israelul va trimite o delegaţie în Egipt, pentru discuţii privind planul de pace al preşedintelui SUA, Donald Trump

Donald Trump și Benjamin Netanyahu / Profimedia Images
4 October 2025, 14:58 (actualizat 4 October 2025, 15:00)

Israelul este pregătit să trimită o delegaţie în Egipt, pentru a participa la discuţii privind planul de pace al preşedintelui american Donald Trump pentru Fâşia Gaza, a informat, sâmbătă, presa israeliană, relatează dpa.

Citând o persoană implicată în negocieri, postul de televiziune Kan a relatat că oficialii israelieni urmează să plece în decurs de o zi.

Postul de televiziune Channel 12 din Israel a informat, de asemenea, că discuţiile ar putea începe duminică.

Pentru moment nu există nicio confirmare oficială din partea Israelului.

Surse de securitate din Egipt au declarat că o rundă de negocieri va avea loc duminică, în oraşul de coastă al-Arish, situat în apropierea Fâşiei Gaza.

Oficialii egipteni nu au confirmat discuţiile.

Mai multe mass-media au afirmat că emisarul special al SUA, Steve Witkoff, va călători, de asemenea, în regiune, pentru a participa la negocieri.

Potrivit Channel 12, Israelul doreşte negocieri scurte şi este pregătit să discute pentru moment doar despre eliberarea ostaticilor. Alte chestiuni controversate vor fi amânate pentru o dată ulterioară.

Preluare: Agerpres

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite