Israelul închide sediul UNWRA pentru refugiații palestinieni din Ierusalim

Lucrător al Agenției Națiunilor Unite pentru refugiații palestinieni. Sursa foto: Profimedia
Lucrător al Agenției Națiunilor Unite pentru refugiații palestinieni. Sursa foto: Profimedia
30 January 2025, 15:28

Viceprimarul Ierusalimului, Arieh King, a sărbătorit joi închiderea agenției ONU pentru refugiații palestinieni (UNRWA), pe care a descris-o ca fiind începând de astăzi o entitate ‘ilegală’ în Israel, după intrarea în vigoare a două legi ce interzic continuarea activităților educaționale și de sănătate ale acestei agenții a ONU pe teritoriul israelian, precum și orice contact cu guvernul israelian, informează EFE.

‘Sărbătorim prima zi a legii împotriva UNRWA, împotriva acestei organizații naziste și inamice’, a declarat pentru EFE viceprimarul Arieh King în fața sediului agenției din cartierul palestinian Sheikh Jarrah, în Ierusalimul de Est.

‘Timp de ani, de decenii, au crezut că pot face tot ce vor ei și să îi educe pe arabii din Ierusalim împotriva evreilor și împotriva Israelului. De astăzi este ilegal’, a adăugat oficialul israelian, care a convocat locuitorii Ierusalimului joi dimineață la o ‘sărbătoare’ de închidere la care abia dacă au participat zece persoane.

Israelul acuză UNRWA că are legături cu Hamas, deși până acum a prezentat doar dovezi neconcludente împotriva a 12 dintre cei aproximativ 13.000 de angajați ai agenției ONU din Fâșia Gaza.

Reprezentanți ai mediului diplomatic consideră că obiectivul final al acestor legi urmărește să elimine statutul de refugiat de care se bucură astăzi peste cinci milioane de palestinieni, descendenții celor 700.000 de palestinieni expulzați în 1948, deși interzicerea agenției nu i-ar elimina.

‘UNRWA, în loc să ajute refugiații să se integreze, face opusul. UNRWA se hrănește cu sărăcia și cu condițiile precare în care îi ține pe oameni’, a continuat King, care a spus că este timpul ca ei să nu mai trăiască în tabere de refugiați și că, de acum înainte, vor studia conform acelorași programe educaționale ca orice israelian.

La ora locală 11:05 (9:05 GMT), unul dintre însoțitorii viceprimarului Ierusalimului a atârnat un steag israelian de ușa principală a sediului URNWA, evacuat miercuri de angajații săi. Printre aceștia se numără 50 de cetățeni străini care vor fi mutați la sediul UNRWA din Iordania.

După un toast cu șampanie și suc de struguri, grupul de israelieni a început să acopere cu graffiti panoul UNRWA pe care se vedea sigla entității și denumirea ‘Biroul de teren din Cisiordania’ în arabă și engleză. La scurt timp, acoperit de grafitti, pe panou nu se mai putea distinge decât o Stea a lui David.

‘Sunt încântat că această clădire (sediul UNRWA) va fi folosită de evreii care locuiesc în jurul ei și nu de naziștii care au fost aici de atâția ani’, a spus King.

Deși legea le interzice doar să opereze pe teritoriul israelian, în practică, ‘politica fără contact’ cu oficialii guvernamentali îi împiedică pe lucrătorii UNRWA să aibă vize sau cărți de identitate diplomatice, precum și să se coordoneze cu armata israeliană atunci când traversează punctele de control militar și introduc bunuri în Fâșia Gaza devastată de război, unde UNRWA rămâne principalul furnizor de ajutor umanitar.

Luni, în pofida perspectivei sumbre care plana asupra viitorului UNRWA, șeful acesteia, Philippe Lazzarini, a insistat că operațiunile agenției vor continua în pofida interdicției și a asigurat că ‘soluția nu este să își transfere’ competențele către alte ONG-uri, ci să le ‘transfere către un stat și instituții palestiniene’. 

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite