Israelul anunță intensificare atacurilor. Tusk: Ar putea avea loc o nouă escaladare în următoarele zile
Prim-ministrul polonez Donald Tusk a declarat că ar putea exista „o nouă escaladare” în Orientul Mijlociu în următoarele zile, în timp ce Israelul a anunțat intesificarea atacurilor asupra Iranului, potrivit The Guardian.
„Am motive să cred, de asemenea, pe baza informațiilor pe care le-am primit de la aliații noștri, că stabilizarea este puțin probabilă în următoarele zile”, a declarat Tusk. „Dimpotrivă, ar putea avea loc o nouă escaladare.”
În acelaşi timp, ministrul israelian al Apărării a anunțat o intensificare a atacurilor împotriva Iranului pentru că regimul islamic atacă continuu cu rachete. În anunțul său, el a amenințat Iranul că va plăti un „preț mare”.
„În ciuda avertismentelor, focurile continuă – în consecință, atacurile IDF (n.r. armata americană) în Iran se vor intensifica și se vor extinde la alte ținte din sectoare care ajută regimul să dezvolte și să utilizeze mijloace militare împotriva civililor israelieni. Aceștia vor plăti un preț mare, unul din ce în ce mai mare, pentru această crimă de război”, a spus Katz într-un videoclip publicat de biroul său.
'We will continue to hunt them' – IDF claims Iranian attacks rapidly decreasing
— Viory Video (@vioryvideo) March 25, 2026
“We are prepared and will continue to hunt down and eliminate the soldiers and commanders responsible for the missile launch array,” IDF spokesperson Effie Defrin added. pic.twitter.com/5pjsLhAdMq
Purtătorului de cuvânt al IDF, generalul de brigadă Effie Defrin, a promis că armata va continua să vâneze liderii iranieni.
„Eliminările nu se vor opri; vom continua să urmărim pe oricine amenință Israelul”, spune el.

