Israelul anunță intensificare atacurilor. Tusk: Ar putea avea loc o nouă escaladare în următoarele zile

27 martie 2026, 15:41 (actualizat 27 martie 2026, 15:42)

Prim-ministrul polonez Donald Tusk a declarat că ar putea exista „o nouă escaladare” în Orientul Mijlociu în următoarele zile, în timp ce Israelul a anunțat intesificarea atacurilor asupra Iranului, potrivit The Guardian.

„Am motive să cred, de asemenea, pe baza informațiilor pe care le-am primit de la aliații noștri, că stabilizarea este puțin probabilă în următoarele zile”, a declarat Tusk. „Dimpotrivă, ar putea avea loc o nouă escaladare.”

În acelaşi timp, ministrul israelian al Apărării a anunțat o intensificare a atacurilor împotriva Iranului pentru că regimul islamic atacă continuu cu rachete. În anunțul său, el a amenințat Iranul că va plăti un „preț mare”.

„În ciuda avertismentelor, focurile continuă – în consecință, atacurile IDF (n.r. armata americană) în Iran se vor intensifica și se vor extinde la alte ținte din sectoare care ajută regimul să dezvolte și să utilizeze mijloace militare împotriva civililor israelieni. Aceștia vor plăti un preț mare, unul din ce în ce mai mare, pentru această crimă de război”, a spus Katz într-un videoclip publicat de biroul său.

Purtătorului de cuvânt al IDF, generalul de brigadă Effie Defrin, a promis că armata va continua să vâneze liderii iranieni.

Ultima victimă importantă făcută de israelieni a fost comandul Marinei IRGC, Alireza Tangsiri, care a fost ucis după un atac asupra ascunzătorei sale.

„Eliminările nu se vor opri; vom continua să urmărim pe oricine amenință Israelul”, spune el.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite