Israelienii s-au adăpostit în buncăre, pe fondul atacurilor din Orientul Mijlociu. Mărturii ale românilor din Israel pentru Știrile TVR: ”Sentimentul general este că o să fie ceva mult mai serios”

28 February 2026, 12:37 (actualizat 28 February 2026, 15:25)

Cetățenii israelieni s-au adăpostit în buncăre după ce au primit mesaje de avertizare. Două israelience de origine română au povestit pentru Știrile TVR care este atmosfera în aceste momente de mare incertitudine. Una dintre ele vorbea chiar din buncăr, cealaltă a fost nevoită să întrerupă discuția ca să se poate adăposti, în timp ce se auzeau explozii.

”Sunt alarme de avertizare mai mult, totuși oamenii sunt foarte speriați și duc de grijă. În momentul de față toată lumea este ori în buncăr ori în camerele speciale care sunt făcute ca să nu intre vreo bombă. Deocamdată nu prea avem prea multe informații. Când există o alarmă suntem obligați a sta în buncăr sau în camerele de securitate, 10 minute sau 15 minute, depinde, până când armata ne informează prin telefon când putem să ieșim din buncăr sau din camera de securitate. În momentul de față suntem în buncăr. Dar nu apucă să treacă timpul că iarăși vine altă alarmă nouă”, a declarat, pentru Știrile TVR, o altă israeliancă de origine română.

Alina Tomer, israeliancă de origine română: ”Altertele sunt foarte dese. Prima alertă am primit-o la 8:13. Sunt în valuri. Sentimentul general este că o să fie ceva mult mai serios, pentru că ceea ce am văzut acum nu am văzut data trecută. Ne aşteptăm la o treabă mult mai lungă și mult mai serioasă.”

SUA şi Israel au atacat Iranul, Teheranul a ripostat. Explozii în Qatar, Bahrain, Kuweit și Emiratele Arabe Unite

Statele Unite și Israelul au lansat un atac asupra Iranului, sâmbătă dimineață, o escaladare majoră după săptămâni de negocieri între oficialii americani și iranieni cu privire la programul nuclear al țării. Iranul a ripostat prin atacuri asupra Israelului și asupra unor baze militare americane din Golf. Președintele american Donald Trump a confirmat că SUA au început o campanie militară „masivă și continuă” în Iran, „pentru a împiedica această dictatură radicală și extrem de malefică să amenințe America și interesele noastre fundamentale de securitate națională”. Mai multe explozii au fost auzite la Teheran și în alte locații din țară. Israelul, Iranul, Irakul, Qatar, Kuweit și Emiratele Arabe Unite și-au închis spațiul aerian au anunțat că și-au închis spațiul aerian.

Statele Unite și Israelul au lansat un atac asupra Iranului sâmbătă dimineață, o escaladare majoră după săptămâni de negocieri între oficialii americani și iranieni cu privire la programul nuclear al țării. În răspuns, Iranul a lansat rachete asupra Israelului, declanșând sirenele în mai multe zone ale țării.

Președintele american Donald Trump a confirmat că SUA au început o campanie militară „masivă și continuă” în Iran, „pentru a împiedica această dictatură radicală și extrem de malefică să amenințe America și interesele noastre fundamentale de securitate națională”. 

Tarom suspendă cursele spre Tel Aviv, Beirut şi Amman. Lista companiilor care au anulat zboruri către Orientul Mijlociu

Efectele atacurilor din Orientul Mijlociu se resimt deja în Romania. Compania Tarom a suspendat zborurile către Tel Aviv, dar şi către Beirut şi Amman, de azi până pe 3 martie. Decizia a fost luată în urma emiterii unei informări oficiale din partea autorităților israelieni de închidere temporară a spațiului aerian. De asemenea, compania aeriană Wizz Air suspendă toate zborurile către și dinspre Israel, Dubai, Abu Dhabi și Amman, cu efect imediat, până la data de 7 martie inclusiv.
Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite