Iranul și-a închis spațiul aerian și se declară gata de negocieri cu SUA. “Nu repetați greșeala pe care ați făcut-o în iunie”

15 January 2026, 09:03 (actualizat 15 January 2026, 09:06)

Opțiunea militară americană rămâne pe masă în funcție de ce face Iranul. Situația în așteptare a fost confirmată de Donald Trump, după ce Teheranul a amânat execuția unuia dintre cei peste 10.000 de protestatari arestați arbitrar în timpul revoltelor naționale.

“Nu repetați aceeași greșeală pe care ați făcut-o în iunie”, este avertismentul Iranului către Statele Unite, cu referire la loviturile americane asupra siturilor nucleare. Tensiunea continuă să crească în regiune.

Donald Trump, președintele SUA: Ni s-a spus că uciderile din Iran încetează. Au încetat. Se opresc. Și nu există niciun plan pentru execuții sau pentru o execuție sau execuții.

Reporter: Asta înseamnă că acțiunea militară împotriva Iranului nu mai este luată în considerare?

Donald Trump, președintele SUA: Vom urmări și vom vedea ce urmează, dar am primit asigurări de la persoane care sunt la curent cu ceea ce se întâmplă. Când ei spun că nu vor avea loc execuții, toată lumea vorbește despre numeroasele execuții care aveau loc astăzi. Ni s-a spus doar că nu vor avea loc execuții. Sper că este adevărat. Este un lucru important.

Protestatarul Erfan Soltani, în vârstă de 26 de ani, ridicat joia trecută de forțele represive din propria locuință, nu a fost executat peste zi, așa cum plănuiau autoritățile iraniene, au confirmat membri ai familiei sale. Dar execuția nu a fost anulată.

Abbas Araghchi, ministrul de Externe, Iran: Acum, Iranul a dovedit că este gata pentru negocieri, pentru diplomație. Mesajul meu este că, între război și diplomație, diplomația este o cale mai bună, deși nu avem nicio experiență pozitivă din partea Statelor Unite, totuși diplomația este mult mai bună decât războiul. Însă depinde de președintele SUA să ia o decizie. Mesajul meu este: nu repetați aceeași greșeala pe care ați făcut-o în iunie. Dacă încercați o experiență eșuată, veți obține același rezultat.

Statele Unite au retras o parte din personalul de la cea mai mare bază americană din Orientul Mijlociu – al-Udeid din Qatar. Potrivit BBC, și o parte din personalul britanic găzduit aici a primit astfel de instrucțiuni. O măsură de precauție, a confirmat un oficial de la Washington.

Teheranul a țintit baza în iunie, anul trecut, într-un atac în mare parte simbolic, după ce Statele Unite au atacat instalațiile iraniene de îmbogățire a uraniului.

Ambasada SUA din Arabia Saudită și-a îndemnat personalul să limiteze deplasările neesențiale către orice instalații militare din regiune, iar cetățenii să aibă un „plan de siguranță personală”.

Iranul și-a închis spațiul aerian noaptea trecută. Excepție au făcut zborurile internaționale autorizate, potrivit Administrației Federale a Aviației din Statele Unite. Închiderea anunțată inițial pentru două ore a fost ulterior prelungită.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite