Iranul reiterează Turciei şi Rusiei că situaţia din Strâmtoarea Ormuz este o consecinţă a agresiunii americano-israeliene asupra sa
Ministrul de Externe iranian Abbas Araqchi a discutat luni la telefon cu omologul său rus, Serghei Lavrov, şi cu cel turc, Hakan Fidan, cărora le-a reiterat că “insecuritatea” din Strâmtoarea Ormuz este “consecinţa directă” a “agresiunii” pe care Statele Unite şi Israelul o manifestă împotriva teritoriului său, informează EFE.
“Comunitatea internaţională trebuie să tragă la răspundere pentru actele lor ilegale şi infracţiuni” SUA şi Israelul pentru agresiunile lor care au forţat închiderea acestui punct strategic, le-a comunicat Araqchi celor doi interlocutori în convorbiri telefonice separate.
Duminică, Abbas Araqchi a asigurat că “Strâmtoarea Ormuz nu este închisă”, în pofida faptului că Gardienii Revoluţiei au ameninţat trecerea navelor – în special a celor americane sau israeliene – prin enclavă.
“Navele ezită pentru că asigurătorii se tem de războiul pe care voi l-aţi început, nu Iranul. Niciun asigurator, niciun iranian nu se va lăsa influenţat de ameninţări suplimentare. Libertatea de navigaţie nu poate exista fără libertatea comerţului. Respectaţi-le pe ambele sau nu aşteptaţi pe niciuna”, a spus el într-un mesaj pe X.
În plus, ministrului rus de Externe, cu care a vorbit în mai multe rânduri de când a început războiul, Abbas Araqchi i-a transmis că “ameninţarea de a ataca infrastructura energetică a Iranului constituie un exemplu clar de crimă de război şi genocid”, potrivit explicaţiilor Ministerului de Externe.
El a reiterat ameninţarea că “răspunsul Iranului va fi rapid şi hotărât” dacă atacurile asupra infrastructurii sale energetice se materializează.
În discuţia cu omologul turc, Abbas Araqchi a abordat situaţia din regiune. Astfel, el a afirmat că decizia de a ataca baze şi instalaţii militare americane din regiune “este în conformitate cu dreptul inerent la autoapărare legitimă”.
“Regretăm că teritoriul ţărilor islamice din regiune este folosit necorespunzător pentru atacul Statelor Unite şi al regimului sionist împotriva Iranului”, a declarat Araqchi, citat de biroul său.
Luni, Kremlinul a avertizat că orice atac al SUA sau al Israelului împotriva instalaţiilor nucleare iraniene, precum centrala de la Bushehr, construită de ingineri ruşi, ar putea avea “consecinţe ireparabile”.
“Considerăm că atacurile asupra instalaţiilor nucleare sunt potenţial foarte periculoase şi pot avea consecinţe, poate chiar ireparabile”, a declarat Dmitri Peskov, purtătorul de cuvânt al preşedinţiei ruse, la conferinţa sa de presă telefonică zilnică.
Peskov a precizat că acesta a fost subiectul central al conversaţiei purtate între Lavrov şi Araqchi.
“Lavrov a subliniat că atacurile asupra infrastructurii nucleare a Iranului, inclusiv Bushehr, sunt categoric inacceptabile deoarece creează riscuri inacceptabile pentru siguranţa personalului rus şi pot avea consecinţe ecologice catastrofale pentru toate ţările din regiune, fără excepţii”, a raportat Ministerul rus de Externe. Sursa:Agerpres

