Iranul face apel la civili să părăsească zonele din apropierea forţelor americane din regiune

Atacuri Iran / Profimedia Images
27 March 2026, 12:38 (actualizat 27 March 2026, 12:58)

Corpul Gardienilor Revoluţiei din Iran a îndemnat vineri civilii să stea departe de zonele în care se află forţele americane din Orientul Mijlociu, relatează AFP.

Forţele “laşe” americane şi israeliene “încearcă să folosească amplasamente civile şi oameni nevinovaţi drept scuturi umane”, au acuzat Gardienii Revoluţiei pe site-ul lor Sepah News, potrivit Agerpres.

“Vă recomandăm să părăsiţi urgent zonele în care sunt staţionate trupele americane, astfel încât să nu vi se facă niciun rău”, se adaugă în mesaj.

Acesta vine după ce joi Iranul a transmis avertismente “decisive” proprietarilor de hoteluri din ţările din regiune, în special Bahrein şi Emiratele Arabe Unite, de a se abţine de la a accepta personal militar american, altfel acesta va deveni ţintă legitimă pentru forţele armate iraniene, a relatat agenţia de ştiri semi-oficială Fars preluată de Xinhua.

Hotelurile şi alte imobile civile folosite de personalul militar american nu se limitează la cele din Bahrein şi Emiratele Arabe Unite, au menţionat surse informate.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite