Iranul avertizează că va riposta dacă este atacat. Trump: Avem cele mai puternice nave, foarte aproape, sperăm la un acord
Liderul suprem al Iranului, Ali Khamenei, a avertizat că un eventual atac al Statele Unite ale Americii asupra Teheran ar putea declanşa un conflict regional.
Declaraţia ayatollahului vine pe fondul unor demersuri diplomatice aflate în desfăşurare. În plus, autorităţile de la Teheran au anunţat, la sfârşitul săptămânii trecute, că vor considera forţele armate europene drept grupări teroriste.
„Nu vrem să atacăm nicio ţară, dar naţiunea iraniană va da o lovitură puternică oricui o atacă şi o hărţuieşte”, a declarat Ali Khamenei.
După represiunea violentă a protestelor care zguduie Iran de mai bine de o lună, Statele Unite au trimis în regiune şase distrugătoare, un portavion şi trei nave de luptă.
Preşedintele american Donald Trump aşteaptă rezultatul unor negocieri care vizează, în principal, ambiţiile nucleare ale regimului de la Teheran.
Un prim semnal că presiunea internaţională ar putea da rezultate este eliberarea pe cauţiune a tânărului Erfan Soltani, devenit un simbol al celor mai ample proteste din Iran de la Revoluţia Islamică din 1979.
Între timp, Statele Unite îşi menţin o poziţie precaută, dar fermă, faţă de evoluţiile din regiune.
Întrebat despre avertismentul lansat de liderul suprem al Iran, potrivit căruia un atac al Statele Unite ale Americii ar putea declanşa un război regional, preşedintele american Donald Trump a declarat:
„De ce n-ar spune asta? Sigur că poate spune asta, dar avem cele mai mari şi mai puternice nave din lume acolo, foarte aproape, la vreo două zile distanţă, şi sperăm să ajungem la un acord. Dacă nu ajungem la un acord, atunci vom afla dacă a avut sau nu dreptate.”

