Iranienii se tem că vor rămâne şi cu ţara distrusă şi cu un regim poate mai dur ca înainte

12 March 2026, 19:23 (actualizat 12 March 2026, 19:24)

Războiul din Iran, ziua 13! Americanii şi israelienii atacă masiv atât la Teheran, cât şi în alte zone importante din ţară, în oraşe sau în localităţi rurale, oriunde se află fie obiective militare, fie instalaţii petroliere. Peste 3 milioane de iranieni s-au refugiat în nordul ţării, în zone considerate mai sigure.

Loviturile aeriene americano israeliene au  vizat la Teheran un centru de comandă al Basij, aripa paramilitară a Gardienilor Revoluţiei.

Iranienii susţin că imobilul vizat nu ar fi fost atins, în schimb au fost distruse mai multe clădiri civile.

Am câştigat  declara preşedintele Trump. Administraţia americană afirmă că operaţiunea declanşată împreună cu Israelul a distrus Iranul.

Donald Trump: Sunt distruşi, categoric. Iranul e decimat.

Nu mai au marină militară, nu mai au forţe aeriene, nu mai au antiaeriană, sisteme de control trafic, nimic.

Mulţi iranieni însă par a fi dezamăgiţi, potrivit unui reportaj BBC. S-au bucurat că Israelul şi americanii bombardează.

Asta fiindcă sperau ca regimul mullahilor se va prăbuşi. Acum oamenii se tem că vor rămâne şi cu ţara distrusă şi cu un regim poate mai dur ca înainte.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite