Iran: Mii de persoane le aduc un omagiu militarilor ucişi la Damasc
Mii de persoane s-au adunat vineri la Teheran pentru a le aduce un omagiu celor şapte militari ucişi în atacul aerian împotriva secţiei consulare a ambasadei iraniene la Damasc, atribuit Israelului, transmite AFP.
Ceremonia a fost organizată în cadrul zilei Al-Quds (Ierusalim), care are loc în fiecare ultimă zi de vineri a Ramadanului în mai multe ţări, în semn de solidaritate cu palestinienii şi împotriva Israelului, scrie Agerpres
Sicriele celor şapte membri ai Corpului Gardienilor Revoluţiei au fost aşezat pe remorcile a două camioane staţionate într-una din cele mai mari pieţe din Teheran, a constatat un jurnalist al AFP.
Mulţimea adunată flutura drapele iraniene, palestiniene şi ale Hezbollahului libanez, în timp ce portrete ale victimelor decorau cele două camioane cu inscripţia: ‘Martirii căii (de eliberare a) Ierusalimului’.
Un afiş din piaţă reproducea o frază a ghidului suprem, ayatollahul Ali Khamenei: ‘Vom face regimul sionist să regrete că a comis această crimă’.
Televiziunea de stat difuza imagini de la adunări organizate în alte oraşe iraniene, printre care Mashhad (nord-est), Qom (centru), Sanandaj şi Shahrekord (vest).
Ayatollahul Ali Khamenei a promis miercuri că Israelul va fi ‘pălmuit peste faţă’ pentru atacul de luni, şi că ‘eforturile disperate în Siria nu îi vor salva (pe israelieni) de la înfrângere’.
Raidul de luni a fost cel de-al cincilea în Siria imputat Israelului în decurs de o săptămână şi a făcut 16 morţi – potrivit Observatorului sirian al drepturilor omului -, printre care generalii Mohammad Reza Zahedi şi Mohammad Hadi Haji Rahimi, doi comandanţi ai forţei Al-Quds, unitate de elită a Gardienilor însărcinată cu operaţiunile externe.
Iranul a acuzat imediat Israelul, însă acesta nu şi-a confirmat responsabilitatea.
După ceremonia de la Teheran, rămăşiţele celor şapte militari vor fi transportate în oraşele de unde erau originari aceştia, pentru a fi înhumate.

