Europa s-ar putea confrunta cu o criză a energiei din aprilie. Biletele de avion s-au scumpit deja și există probleme în aprovizionarea cu combustibil
La aproape 4 săptămâni din cele 6 evocate de Casa Albă pentru durata războiului, deja este prea târziu. Europa s-ar putea confrunta încă de luna viitoare cu o criză a energiei – este previziunea ministrului Economiei de la Berlin. 11 milioane de barili de țiței lipsesc zilnic din piață, este îngrijorată și Franța.
Se profilează o recesiune globală, calculează cea mai mare companie de investiții din lume. Iar Banca Centrală Europeană se gândește la creșterea ratei dobânzilor încă de la următoarea ședință, chiar dacă inflația crește doar temporar. Ceea ce va însemna rate mai mari la creditele în euro.
Războiul din Iran a afectat deja aprovizionarea cu combustibil pentru avioane. Impactul suplimentar: un bilet de la Bruxelles la New York costă cu peste 150 de euro mai mult decât acum 6 luni.
Companiile iau tacit decizii de creștere a tarifelor. Urmează să fie afectată aprovizionarea cu motorină și benzină, a atras atenția directorul general al unei companii petroliere britanico-olandeze.
Asia de Sud a fost prima care a resimțit cel mai puternic impactul. Acesta s-a extins apoi în Asia de Sud-Est, Asia de Nord-Est și, pe măsură ce intrăm în luna aprilie, se va extinde tot mai mult în Europa.
Roland Lescure – ministrul de Finanțe, Franța: Astăzi, între 30 și 40% din capacitatea de rafinare din Golf este avariată sau distrusă. Am discutat cu ministrul Energiei din Qatar. În urma atacurilor asupra acestor instalații, 17% din capacitatea de producție a gazelor naturale este distrusă în prezent, iar refacerea acesteia va dura ani de zile – vorbim despre o perioadă de trei ani.
Iar pentru instalațiile care nu au fost distruse, dar care au fost închise de urgență, repunerea în funcțiune ar dura cel puțin câteva luni.
Roland Lescure – ministrul de Finanțe, Franța: Ne confruntăm astăzi cu o piață a petrolului pe care se înregistrează un deficit de 11 milioane de barili pe zi, în ciuda eforturilor depuse de Arabia Saudită, în special pentru redeschiderea unei conducte care permite exportul de petrol către Marea Roșie, dar și de gaz, care este de asemenea insuficient.
Acesta este doar declanșatorul. Se profilează o recesiune globală dacă războiul cu Iranul continuă, avertizează cel mai mare administrator de active din lume, care gestionează investiții inclusiv pentru guverne.
Creșterea costurilor energiei are un efect de domino asupra agriculturii, îngrășămintelor și, evident, asupra lanțurilor de aprovizionare globale. O situație care va lovi, în primul rând, statele sărace.

