Inundaţii în zeci de judeţe din ţară. Peste 100 de persoane evacuate şi drumuri închise
Creşte pericolul inundaţiilor în mai multe localităţi din ţară. Viiturile formate pe râuri din cauza precipitaţiilor abundente ameninţă casele şi bunurile oamenilor. Sute de persoane au fost evacuate preventiv de autorităţi, altele se pregătesc să-şi părăsească locuinţele. Inundații în peste 60 de localități din 16 județe ale țării și în municipiul București, a anunțat Inspectoratul General pentru Situații de Urgență (IGSU). Salvatorii au intervenit în forță pentru a gestiona situațiile de urgență generate de inundații, viituri și căderi de copaci.
ACTUALIZARE Ministrul Mediului a verificat, în Covasna, mobilizarea echipelor și coordonarea intervențiilor în zonele aflate în pericol de inundații. Mircea Fechet a declarat că în localitatea Băcel situația este critică, următoarele 24 de ore fiind decisive.
Mircea Fechet, ministrul Mediului: ”Una peste alta, ne dorim foarte mult și sperăm să trecem această noapte cu bine, pentru că, deși condițiile meteorologice și prognozele sunt ușor favorabile față de cele de ieri, în continuare situația este una critică, pentru că solul este suprasaturat cu apă, pentru că oamenii sunt epuizați, pentru că localnicii sunt speriați și ceea ce sper să se întâmple este că mâine dimineață vom putea spune că am depășit noaptea cu bine, moment din care, spun eu, putem să considerăm că, cel puțin pentru această zonă, pericolul este unul depășit”.
ACTUALIZARE În județul Iași, din cauza debitului mare și a nivelului crescut, apele au inundat zeci de hectare de păşune şi au acoperit drumul dintre Plugari şi satul Oneşti.
Un drum care face legătura între 2 sate din comuna Ţibana a fost inundat complet, iar locuitorii au rămas blocaţi. Locuitorii din sat spun că nu au mai văzut niciodată atât de multă apă revărsată pe drumuri. La prânz, adâncimea apei depășea un metru.
Şi în localitatea Potângeni au fost probleme din cauza noroiului adus de şuvoaie pe drumul comunal.
ACTUALIZARE În județul Harghita, o parte din acostamentul drumului DN 13B, între localitățile Praid și Borzont, s-a surpat în urma ploilor abundente, iar circulația se desfășoară pe o singură bandă.
ACTUALIZARE În județul Botoșani, cele mai afectate au fost localităţile Prisăcani din oraşul Flămâzi, satul Stroieşti din comuna Lunca şi satul Pădureni, parte a comunei Coşula.
ACTUALIZARE ”Un echipaj de la Detașamentul de Pompieri Focșani, împreună cu SVSU Milcovul, a intervenit în sat Lămotești, pentru evacuarea a două persoane ce au fost surprinse de apele ce le-au înconjurat casa. În zona apropiată casei există un dig de protecție la râul Milcov, pe unde apa a trecut și a inundat mai multe terenuri virane, grădini, dar și această casă. Persoanele suprinse în interior se aflau in imposibilitatea de a părăsi locuința, astfel că au apelat la ajutorul pompierilor”, a declarat, pentru AGERPRES, purtătorul de cuvânt al ISU Vrancea, Florin Olaru.
Potrivit sursei citate, cele două persoane au fost evacuate cu ajutorul unui buldoexcavator.
Acestea au necesitat îngrijiri medicale și vor fi cazate la rude.
ACTUALIZARE Lucrări de consolidare și intervenții preventive în mai multe localități expuse riscului de inundații din Vrancea. Este posibilă o viitură importantă pe Siret, provenită din Ucraina, au informat, miercuri, reprezentanții Prefecturii Vrancea.
ACTUALIZARE Pompierii militari din Vrancea au intervenit, miercuri, în mai multe localități din județ pentru evacuarea apei și înlăturarea efectelor fenomenelor meteo periculoase, în contextul avertizărilor hidrometeorologice în vigoare, a informat Inspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU) Vrancea.
Potrivit sursei citate, cele mai afectate zone sunt municipiile Focșani și Adjud, precum și comunele Vidra și Ruginești.
Astfel, în municipiul Focșani, un echipaj al Detașamentului de Pompieri intervine cu două motopompe pentru evacuarea apei din subsolul unui bloc de locuințe. Tot aici, un alt echipaj acționează pentru îndepărtarea unui copac prăbușit peste două autoturisme.
La Adjud, în cartierul Șișcani, pompierii din cadrul Secției Adjud, alături de Serviciul Voluntar pentru Situații de Urgență, intervin pentru evacuarea apei din patru curți și două beciuri.
În comuna Vidra, pompierii acționează cu două motopompe pentru evacuarea apei din subsolul Spitalului Comunal și din alte două gospodării afectate, iar la Ruginești, în satul Văleni, un echipaj al ISU intervine pentru scoaterea apei dintr-o curte inundată.
ACTUALIZARE Alertă şi în judeţul Galaţi după ce un drum naţional a luat-o la vale din cauza ploilor. Totul s-a întâmplat aseară, în localitatea Șendreni. Terasamentul şoselei s-a surpat chiar în timp ce prin zonă treceau mașini. Traficul s-a desfăşurat alternativ pe un singur fir.
ACTUALIZARE Apele s-au revărsat pe străzile din cartierul braşovean Şchei. Pârăul Graft a ieşit din matcă şi a inundat mai multe gospodării. Şi pârăul Ghimbăşel pune în pericol cartierul Stupini. Digul din zonă este înălţat cu saci de nisip. Este afectată şi circulaţia feroviară. Terasamentul a alunecat între staţiile Predeal şi Timişu de Sus, iar trenurile circulă cu restricţii de viteză, pe un singur fir.
ACTUALIZARE Ministrul Mediului, Apelor şi Pădurilor, Mircea Fechet, va efectua, miercuri, o vizită de lucru în zonele afectate de inundaţiile din ultimele zile, anunţat ministerul de resort, într-un comunicat.
Potrivit sursei citate, demnitarul va inspecta breşa realizată în cursul nopţii trecute, din localitatea Boroşneu Mare, acumularea Săcele, dar şi alte zone sensibile din judeţele Braşov şi Covasna.
‘Prima oprire va fi în localitatea Băcel, unde reprezentanţii presei care doresc să participe la declaraţii de presă sunt aşteptaţi, în jurul orei 16:30’, precizează ministerul.
ACTUALIZARE Pericol de inundaţii la Băcel, Covasna. Aproape 100 de persoane evacuate preventiv.
ACTUALIZARE Alertă şi în judeţul Galaţi unde autorităţile au intervenit cu utilaje şi echipe mobile după ce Drumul Naţional 25 a luat-o la vale din cauza ploilor. Totul s-a întâmplat aseară, în localitatea Șendreni. Terasamentul şoselei s-a surpat chiar în timp ce prin zonă treceau mașini
ACTUALIZARE Mai multe gospodării din localitatea Prisăcani, orașul Flămânzi, au fost afectate de inundații, 13 persoane fiind evacuate, informează, miercuri, Inspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU) Botoșani.
‘Pompierii militari și voluntari, sprijiniți de jandarmi, au intervenit în localitatea Prisăcani, orașul Flămânzi, pentru evacuarea mai multor persoane din gospodăriile afectate de inundații. Acțiunea s-a desfășurat pe strada Canalului, acolo unde apele râului Miletin, dar și cele scurse de pe versanți au inundat 14 gospodării. 13 persoane au fost evacuate din locuințe și duse, în siguranță, la Centrul de zi pentru persoane vârstnice din localitatea Nicolae Bălcescu sau la rude’, transmite sursa citată.
Potrivit acesteia, de la instituirea codului portocaliu de ploi însemnate cantitativ și inundații, au mai fost evacuate trei persoane (2 adulți și un copil) din localitatea Horoghiuca și alte șapte persoane (4 adulți și 3 copii) din localitatea Stroiești, toate fiind cazate la rude.
ACTUALIZARE Mai multe curţi, locuinţe, străzi şi drumuri au fost inundate în urma precipitaţiilor abundente înregistrate în ultimele zile la nivelul judeţului Vaslui, au informat, miercuri, reprezentanţii Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă (ISU).
Potrivit sursei citate, pompierii militari din Vaslui, alături de colegii sosiţi în sprijin din alte judeţe, intervin cu mai multe autospeciale şi motopompe pentru evacuarea apei acumulate.
‘Se intervine pentru evacuarea apei din cinci curţi de pe strada Fagului şi dintr-o curte de pe strada Libertăţii din municipiul Vaslui şi pentru evacuarea apei din două locuinţe din localitatea Bulboaca, comuna Deleni. De asemenea, se lucrează pentru evacuarea apei de pe un drum pietruit şi la staţia de pompare a apei din localitatea Muntenii de Sus’, au transmis reprezentanţii ISU Vaslui.
Potrivit Inspectoratului de Poliţie Judeţean (IPJ) Vrancea, ploile abundente au determinat închiderea unor tronsoane de drum, provocând totodată ruperea unui pod.
ACTUALIZARE ORA 10.15 Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) Bacău a informat, miercuri, că 17 gospodării din localitatea Mărgineni şi patru din Urecheşti au fost inundate, în ultimele 24 ore, ca urmare a precipitaţiilor abundente.
Au fost înregistrate situaţii de urgenţă în zece localităţi, respectiv în municipiile Bacău şi Moineşti, oraşul Târgu Ocna şi comunele Mărgineni, Palanca, Măgireşti, Măgura, Urecheşti, Cleja şi Mănăstirea Caşin.
În municipiul Bacău, pompierii au înălţat un dig de protecţie pe strada Arcadie, în dreptul pârâului Negel.
În municipiul Târgu Ocna a fost înălţat un dig de protecţie în zona staţiei electrice.
În comuna Palanca, pompierii realizează o cale de acces şi asigurare intervenţiei în situaţii de urgenţă în localităţile izolate, după ce podul provizoriu a fost luat de viitură. Aproape 1.800 persoane din această comună sunt izolate la domiciliu, accesul fiind posibil doar pedestru.
Pompierii au mai intervenit pentru degajarea unor copaci căzuţi pe străzi şi pentru evacuarea apei de pe carosabil, în mai multe localităţi.
“Echipajele care au intervenit au fost formate din 153 militari. În sprijin, au participat la intervenţii cinci cadre aparţinând ISU Cluj şi cinci cadre aparţinând ISU Maramureş. Totodată, în acţiune au fost implicaţi 17 membri SVSU şi 11 lucrători ai Sistemului de Gospodărire a Apelor”, a declarat purtătorul de cuvânt al ISU Bacău, locotenentul Ana-Maria Cioaric.
—————–
“În intervalul 28 mai 2025, ora 08:00 – 28 mai 2025, ora 16:00, este valabilă o avertizare hidrologică de Cod roşu, emisă ca urmare a precipitaţiilor semnificative înregistrate în ultimele ore, precum şi a celor prognozate pentru perioada imediat următoare. Astfel, se preconizează apariţia unor scurgeri importante de apă pe versanţi, torenţi şi pâraie, urmate de viituri rapide pe râurile mici, cu posibile efecte severe, manifestate prin inundaţii locale şi creşteri semnificative ale debitelor şi nivelurilor, existând riscul depăşirii cotelor de pericol”, se arată într-un comunicat al INHGA.
Zonele cele mai expuse acestui risc sunt râurile din bazinele hidrografice ale Miletinului, afluent al râului Jijia, în judeţele Botoşani şi Iaşi.
Fenomenele hidrologice periculoase se pot produce cu probabilitate mai mare pe unele râuri mici din bazinul Miletin, cu precădere în sectorul amonte de staţia hidrometrică Nicolae Bălcescu şi pe afluenţii aferenţi sectorului aval al aceleiaşi staţii.
Potrivit Institutului Naţional de Hidrologie şi Gospodărire a Apelor (INHGA), Codul roşu reprezintă cel mai înalt nivel de alertă hidrologică şi semnalează un pericol iminent, cu potenţial de producere a unor inundaţii majore, având consecinţe semnificative asupra comunităţilor locale, infrastructurii şi mediului. Astfel de fenomene necesită o vigilenţă sporită şi aplicarea urgentă a măsurilor de protecţie, precizează hidrologii.
Potrivit unei informări transmise ISU Iaşi, populaţia din zonele vizate a fost informată cu privire la riscurile iminente şi a fost îndemnată să respecte cu stricteţe recomandările autorităţilor, să evite deplasările în zone inundabile, să întrerupă alimentarea cu energie electrică şi gaze naturale şi să se pregătească pentru o eventuală evacuare.
Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă “Mihail Sturdza” al judeţului Iaşi anunţă că monitorizează permanent evoluţia fenomenelor meteo-hidrologice şi rămâne mobilizat în teren, alături de structurile de sprijin, pentru protejarea vieţii, bunurilor materiale şi a mediului.
Populaţia din mai multe localităţi ale judeţului Botoşani a fost avertizată, miercuri dimineaţă, prin mesaje RO-ALERT, cu privire la riscul unor inundaţii pe râul Miletin, anunţă Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă (ISU).
Măsura a fost luată după ce hidrologii au instituit Cod roşu de inundaţii, miercuri, între orele 08:00 – 16:00.
Fenomenele prognozate sunt “scurgeri importante pe versanţi, torenţi, pâraie, viituri rapide pe râurile mici cu posibile efecte severe de inundaţii locale şi creşteri rapide de debite şi niveluri cu posibile depăşiri ale cotelor de pericol”.
În acest context, ISU Botoşani a luat măsurile necesare pentru prevenirea şi gestionarea operativă a potenţialelor situaţii de urgenţă.
Pompieri, poliţişti, jandarmi, angajaţi ai Sistemului de Gospodărire a Apelor Botoşani şi reprezentanţi ai Primăriei Coşula au desfăşurat, în noaptea de marţi spre miercuri, o amplă acţiune de informare şi prevenţie în localităţile Pădureni şi Şupitca, în contextul avertizărilor hidro-meteorologice, informează Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) Botoşani.
Potrivit ISU, pentru protejarea vieţii şi bunurilor cetăţenilor, forţele de intervenţie au mers din casă în casă pentru a avertiza pe oamenii care locuiesc în apropierea râului Miletin şi pârâului Horoghiuca cu privire la riscul producerii unor inundaţii. Totodată, le-au transmis să se pregătească pentru evacuare, în cazul în care se impune, să asculte indicaţiile autorităţilor şi să-şi ia strictul necesar.
Pentru cazarea persoanelor care locuiesc în zonele de risc, Primăria comunei Coşula a pregătit spaţii de cazare la Centrul de zi pentru persoane vârstnice din localitatea Pădureni.
“Siguranţa populaţiei este prioritară, iar aceste măsuri sunt luate preventiv, pentru a evita orice situaţie nedorită”, transmit reprezentanţii ISU.
ISU Iaşi continuă să gestioneze efectele manifestărilor hidrometeorologice periculoase înregistrate în ultimele 24 de ore, acţionând cu promptitudine pentru sprijinirea comunităţilor afectate de inundaţii, acumulări de apă, vânt puternic şi alunecări locale de teren. În acest interval, echipajele operative ale inspectoratului au intervenit în mai multe localităţi din judeţ, pentru evacuarea apei din gospodării, degajarea arborilor aflaţi în pericol de prăbuşire sau căzuţi pe carosabil, precum şi pentru salvarea unor persoane şi animale izolate din cauza condiţiilor meteo nefavorabile.
Principalele intervenţii s-au desfăşurat în oraşul Târgu Frumos (str. Justiţiei, str. Lunca Bahlueţ), municipiul Iaşi (Şos. Bucium, str. Olari, Fundac Codrescu, Calea Chişinăului), precum şi în comunele Tomeşti, Grajduri, Mogoşeşti, Mirosloveşti, Costeşti şi Movileni, au fost executate misiuni de evacuare a apei din curţi, anexe gospodăreşti şi locuinţe.
În municipiul Paşcani, pe strada Amurgului, şi în localitatea Podu Iloaiei, pe strada Henci, s-a intervenit pentru eliminarea apei acumulate în gospodării.
În zona gării Bârnova a fost raportată o inundaţie de teren, unde acţiunile s-au desfăşurat în colaborare cu SVSU Ciurea.
Au fost degajaţi arbori în pericol de prăbuşire în municipiul Iaşi, pe strada Olari şi în Fundac Codrescu, precum şi un arbore căzut pe DN28A, în comuna Ruginoasa, care a blocat temporar circulaţia rutieră pe ambele sensuri.
Aceeaşi sursă menţionează că o intervenţie complexă s-a desfăşurat marţi în zona limitrofă comunelor Lungani şi Brăeşti, unde un cioban, împreună cu o turmă de aproximativ 400 de oi şi 300 de miei, a rămas izolat pe un deal expus intemperiilor. Echipajele ISU Târgu Frumos, sprijinite de Grupa Operativă şi SVSU Lungani, au acţionat pentru protejarea animalelor şi relocarea acestora către un saivan cu adăpost corespunzător. Din nefericire, cinci dintre animale au fost găsite decedate, prezentând semne de hipotermie.
CITEȘTE ȘI: Trei drumuri naţionale, blocate temporar din cauza ploilor. Pompierii intervin în 16 judeţe şi în Bucureşti
Pompierii din cadrul Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) Vrancea au acţionat în localităţile Adjud, Boloteşti şi Tulnici pentru evacuarea apei din mai multe gospodării şi degajarea arborilor căzuţi în urma precipitaţiilor abundente sau a scurgerilor de ape de pe versanţi.

