Inundaţii în Vrancea. Drum surpat din cauza viiturii de pe râul Zăbala. De joi sunt din nou așteptate ploi
Continuă lupta cu necazurile cauzate de revărsarea apelor. Inundațiile provocate de râul Zăbala au transformat într-un coșmar circulația pe singurul drum care face legătură cu zona de munte a județului Vrancea. O parte din șosea s-a surpat, așa că șoferii așteaptă și câte o oră pentru a trece de zona distrusă. Se fac lucrări pentru stoparea eroziunea malului si asigurarea şoselei. Dar soluția de viitor este regularizarea cursului de apă, astfel încât posibile noi inundaţii să nu mai afecteze acest drum.
Pentru cei aproape 8 mii de locuitori din zona de munte a județului Vrancea, ploile căzute in ultimele zile au adus un potop de necazuri. Cel mai mare: ruperea drumului de acces către Focşani, unde mulţi au locuri de muncă.
Râul Zăbala, un curs de apa mic în condiţii normale, a depășit de câteva zeci de ori debitul sau mediu şi a rupt parte din drumul judeţean 205 D. Autoritățile au trimis utilaje care să refacă şoseaua, dar traficul se desfășoară cu dificultate.
Nu este prima dată când Râul Zăbala distruge drumul județean. În 2012, a provocat surparea a 9 km de șosea. Atunci Ministerul Mediului a alocat 100 de milioane de lei pentru regularizarea cursului de apă, însă lucrările nu au fost făcute. Acum, autorităţile s-au mobilizat din nou.
De joi sunt din nou așteptate ploi în zona de munte a județului Vrancea, iar oamenii se tem că ar putea rămâne izolați din nou.

