Zeci de gospodării din Bistrița-Năsăud, inundate după ce un afluent al Someşului Mare a ieşit din matcă
Zeci de gospodării din judeţul Bistriţa-Năsăud au fost inundate după ce un afluent al Someşului Mare a ieşit din matcă. În zonă a fost Cod portocaliu de inundaţii pentru trei râuri. Cele mai mari probleme le-a făcut însă un al patrulea, ale cărui ape s-au umflat din cauza ploilor şi a topirii zăpezii la munte.
Apele au tot crescut încă de la lăsarea serii, iar în mijlocul nopții, râul Ilișua s-a revărsat în comuna Căianu Mic, din Bistrița Năsăud. 27 de gospodării au fost inundate. Apa a intrat în curțile și beciurile localnicilor din două sate și a acoperit drumul care face legătura dintre ele.
Au fost inundate și aproximativ 100 de hectare de teren agricol. La răsărit apele au început să se retragă, iar oamenii să-și scoată apa din gospodării.
Pompierii de la ISU Bistrița-Năsăud au adus motopompele în comuna pentru a-i ajuta pe localnici. Și primăria a mobilizat serviciul de voluntari pentru situații de urgență. Autoritățile locale spun că zona este mereu inundată când plouă și se topește zăpada din Munții Țibleșului, dar nu pot face nimic pentru a schimba situația.
Paul Știr, primarul comunei Căianu Mic: Râul Ilișua este în administrarea Apelor Române. (…) Noi am făcut solicitări să execute lucrările care trebuie executate pentru calibrarea albiei, astfel încât atunci când sunt situații și debitul de apă este mare să nu ne mai confruntăm cu astfel de probleme.
Hidrologii anunță că pericolul a trecut deocamdată, iar avertizările s-au restrâns.
Marius Mătreață, director, Centrul Național de Prognoze Hidrologice: Avem în momentul de față doar cote de apărare ca urmare a propagării viiturii formate anterior în amonte, în două bazine hidrografice, pe râul Lăpuș și Crișul Alb.
Prognoza hidrologilor se îmbunătățește și pentru următoarele zile în condițiile în care nu va mai ploua, iar vremea se va încălzi simțitor.

