Întâlnire la Washington: Secretarul de stat Marco Rubio o primește pe Oana Țoiu
Şefa diplomatiie române, Oana Țoiu, este primită astăzi la Washington de secretarul de Stat Marco Rubio. Este prima întâlnire la nivel înalt a unui oficial român cu un reprezentant al Administrației Trump după anularea și repetarea alegerilor prezidențiale.
Evenimentul va avea loc în a doua parte a zilei, de la ora 14:30 (ora Statelor Unite).
Care vor fi subiectele discutate în cadrul întâlnirii:
- Cooperarea România – SUA în materie de securitate și apărare, situația regională de securitate.
- Perspectivele de pace și procesul de reconstrucție în Ucraina.
- Cooperarea economică, mai ales în domeniul energiei (nucleare și gaze naturale) și digital.
- Pregătirea vizitei de anul viitor a președintelui Nicușor Dan în SUA.
„Parteneriatul strategic este puternic”
Într-o intervenție în exclusivitate la TVR Info, în luna august, Oana Țoiu declara că România lucrează pe toate palierele cu administrația americană, inclusiv în contextul discuțiilor privind reincluderea țării noastre în programul Visa Waiver.
„Avem acolo de reconstruit câteva punți. Suntem însă într-un loc mult mai bun decât acum câteva luni”, a declarat șefa diplomației române.

