Insula Kharg, locul strategic din Iran pe care Israelul și SUA au evitat să-l bombardeze
Într-o operațiune comună în care au fost utilizate peste 200 de avioane de luptă și alte tot atâtea nave militare, Israelul și Statele Unite au atacat aproape 5.000 de puncte în Iran cu scopul de a slăbi regimul islamic care guvernează țara din 1979.
Insula de doar 24 de kilometri pătrați
Ofensiva americano-israeliană a provocat, de asemenea, pagube grave în Teheran și în alte orașe importante, precum Qom, Tabriz sau Minab.
Dar există un detaliu care a atras atenția analiștilor conflictului.
În ciuda intenției Israelului și a SUA de a lovi regimul iranian, un loc strategic aflat sub controlul său rămâne intact: insula Kharg, situată la aproximativ 28 de kilometri de coastă, relatează ediția în limba spaniolă a BBC, care preia o analiză pe acest subiect din The Guardian.
Astfel, în acest loc de doar 24 de kilometri pătrați se concentrează, în rezervoare și alte depozite, 90% din petrolul pe care Iranul îl exportă în lume.
”Punct vital pentru supraviețuirea Iranului”
„Este un punct vital pentru supraviețuirea Iranului, dar cred că atât SUA, cât și Israelul știu că, dacă îl atacă sau provoacă daune acolo, prejudiciul în termeni energetici ar fi ireversibil”, explică Neil Quilliam, expert în probleme din Orientul Mijlociu la Chatham House.
Quilliam subliniază de asemenea că, odată cu închiderea strâmtorii Ormuz, un atac asupra unui punct atât de vital pentru economia globală ar fi complex și puțin eficient din punct de vedere strategic.
Până în prezent, SUA s-au abținut să acționeze împotriva infrastructurii petroliere a Iranului, subliniază expertul, și, deși Israelul a atacat unele puncte, adevărul este că acest sector a rămas în mare parte în afara conflictului actual.
„Iranul este al patrulea producător de petrol din lume. Prețurile petrolului ating deja niveluri record, un rezultat neașteptat pentru Washington când a început acest conflict”, adaugă analistul în materialul respectiv.
Sub dominație portugheză și olandeză
Încă din vremea imperiului persan, acum mai bine de 2.000 de ani, această mică insulă a avut un rol strategic în Golf.
O perioadă, datorită izvoarelor de apă, a devenit un port important pentru comerțul cu alimente și alte produse din regiune.
A fost sub dominația portugheză și olandeză în secolele XVI și XVII, când și-a consolidat renumele de port comercial sub conducerea Țărilor de Jos.
În secolul al XX-lea a fost sediul unei închisori de maximă siguranță și acolo a fost descoperit unul dintre principalele sale avantaje: aproape de coasta iraniană, insula are ape adânci perfecte pentru navigarea petrolierelor, spre deosebire de apele de coastă.
Apoi, în anii 1950, în timpul domniei șahului Mohammad Reza Pahleví, a început construcția unui centru de depozitare și distribuție a hidrocarburilor, care a devenit în scurt timp principalul punct de export al țării.
De fapt, o parte din infrastructura insulei era proprietatea unor companii americane, care au funcționat acolo până la revoluția islamică din 1979, arată BBC Mundo.
18 milioane de barili, capacitate de stocare
Conform rapoartelor Ministerului Hidrocarburilor din Iran, instalațiile de pe insula Kharg joacă un rol fundamental în industria națională.
Terminalul primește țiței din cele trei principale zăcăminte marine ale Iranului – Aboozar, Forouzan și Dorood – care sunt transportate printr-o rețea complexă de conducte și conducte submarine. Pe insulă, țițeiul este procesat pentru a fi exportat.
Se estimează că prin acest terminal circulă aproximativ 1,3 milioane de barili de petrol pe zi. Și are o capacitate de stocare de 18 milioane de barili.
Datorită importanței sale pe piața energetică, insula Kharg nu a fost declarat obiectiv militar în timpul incursiunilor atât ale SUA, cât și ale Israelului. Cu toate acestea, a fost ținta unor atacuri în timpul conflictului cu Irakul din anii 80.
”Nu pot scoate petrolul iranian de pe piață”
De la înființarea sa ca terminal de export de hidrocarburi, insula Kharg a devenit un punct strategic pentru Teheran, care continuă să fie important în contextul conflictului cu Israelul și SUA.
„Există un lucru care pare să fie clar în acest moment pentru SUA, și anume că nu pot scoate petrolul iranian de pe piață sau provoca daune ireversibile infrastructurii sale”, spune Quilliam.
Analistul subliniază că, în prezent, prețul barilului este de aproximativ 120 de dolari, iar un potențial atac asupra insulei Kharg ar putea să-l facă să urce la aproape 150 de dolari.
„Și nu ar fi un preț care să scadă în curând”, notează expertul.
Dar adevărul este că nu este o idee care a fost respinsă.
Atacul insulei rămâne posibil
Ziarul britanic The Guardian a informat despre sugestia consilierilor Pentagonului de a nu fi atacată insula, ci să se ocupe cu un obiectiv clar: „Dacă nu pot vinde petrolul, Iranul nu are cum să finanțeze regimul”, a indicat unul dintre consilieri, potrivit BBC Mundo.
Cu toate acestea, pentru Quilliam, există mai mulți factori care trebuie luați în considerare înainte. Nu numai utilizarea forței terestre, ci și impactul asupra viitorului proiectului pe care se dorește să-l dezvolte acolo.
„Ceea ce au spus SUA este că doresc sfârșitul regimului și instaurarea democrației; ei bine, pentru ca acest proiect să aibă vreun succes, este necesar ca insula Kharg să funcționeze corespunzător”, explică Quilliam.
Dar, având în vedere toate antecedentele, în această nouă ordine mondială, analiștii nu îndrăznesc să excludă complet un posibil atac asupra insulei.
„Până acum, niciun președinte al SUA nu a îndrăznit să atace insula Kharg. Deși este ilogic, este ceva ce, din păcate, nu putem exclude, având în vedere tot ce am văzut în ultimele luni”, concluzionează expertul.

