Institutul Marius Nasta, cu aviz de funcţionare pe jumătate. DSP susţine că sălile de operaţii nu sunt suficient de înalte

23 October 2024, 23:15

Cel mai mare Spital din România pentru boli pulmonare nu a avut 2 luni și jumătate aviz de Sănătate Publică. Actele au venit cu întârziere, deși Spitalul Marius Nasta a cerut acest lucru din timp. În replică, într-o precizare pentru Știrile TVR, DSP susține că, în urma unui proiect în care a fost refăcută instalația spitalului, sălile de operații nu respectă înălțimea prevăzută de lege. Între timp, mulți pacienți au fost puși pe liste de așteptare.

În luna iulie, Institutul Marius Nasta a cerut avizarea autorizaţiei DSP. Peste aproape două luni, când a constatat că avizul întârzie, conducerea Spitalului a început să întrebe reprezentanții Direcției de Sănătate Publică care este situația. 2 luni și jumătate spitalul a funcționat fără aviz.

Beatrice Mahler, managerul Institutului Marius Nasta: I-am dat în judecată pentru că de la 1 august Institutul Marius Nasta nu are aviz sanitar de funcționare. Dacă avizului a fost 15 octombrie, noi l-am înregistrat abia azi. Iar în cazul în care vom avea controale de la Casă și vor fi sume imputate Institutului, credem că avem dreptul să ne îndreptăm împotriva celui care este vinovat de drept, în nerespectarea legii.

Documentele nu se referă însă la tot spitalul. Trei săli de operații și 9 paturi ATI nu sunt cuprinse în aviz. Și nici laboratorul genetic.

Beatrice Mahler, managerul Institutului Marius Nasta: Practic, în acest moment, diagosnticarea TBC, partea genetică, nu poate fi lucrată, ceea ce duce la excluderea din rețeaua internațională de laboratoarele de bacteriologie europeană a României.

În răspunsul Direcţiei de Sănătate Publică la solicitarea TVR este precizat faptul că, în luna martie a acestui an, a fost făcut un control la unitatea medicală, după finalizarea lucrărilor la rețeaua electrică și la instalaţiile de detecţie incendiu şi ventilaţie. Verificările au arătat că sălile de operaţii şi cea de bronhoscopie nu respectă normele.

Regimul de înălţime al celor 3 săli de operaţii rezultat în urma lucrărilor de reabilitare pune în pericol siguranţa şi sănătatea pacienţilor şi împiedică buna desfăşurare a actului medical, având în vedere patologia deservită respectiv, chirugia toracică” (sursă: răspuns DSP la solicitarea TVR)

Spitalul recunoaște că a cerut sprijin din partea DSP pentru avizare după finalizarea lucrărilor, dar reprezentanții DSP susțin că au aflat despre lucrările la rețeaua electrică în timpul controlului din primăvară, nu înainte, așa cum prevede legea.

Avizul DSP Bucreşti precizează și ce măsuri trebuie luate de spital până în 2026. Deocamdată, sunt folosite doar 2 săli de operații din 6. Pacienții sunt cei care au de suferit.

Beatrice Mahler, managerul Institutului Marius Nasta: Pacienții post operator sunt ținuți o zi în ATI, apoi sunt mutați pe secția Chirurgie toracică, care este în alt pavilion. Înseamnă activitate de dimineață și după amiază în blocul operator, asfel încât liste de așteptare să nu fie mai lungi.

Aproximativ 40 de mii de pacienți sunt tratați în fiecare an la Institutul Marius Nasta.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite