Inspectoarea ANAF condamnată la închisoare pentru că a primit mită de la Dragoș Anastasiu ar putea fi eliberată
Inspectoarea ANAF, Angela Georgeta Burlacu, care a primit mită timp de 8 ani de la firmele lui Dragoș Anastasiu și a fost condamnată definitiv la închisoare, în 2023, ar putea fi eliberată condiţionat in septembrie.
Magistraţii de la Judecătoria Ploieşti au repus pe rol solicitarea Angelei Burlacu, după ce au analizat dacă îndeplineşte condiţiile liberării condiţionate, asta în ciuda faptului că a executat mai puţin de jumătate din pedeapsă.
Ea a fost condamnată la 5 ani şi 2 luni de închisoare după ce, în 2018, a fost denunţată de Anastasiu.
Iniţial, Burlacu a primit 8 ani de închisoare, însă magistraţii au constatat că o parte dintre infracţiuni erau prescrise. Anastasiu spune ca timp de 8 ani a dat mită de supravieţuire.

