Însărcinatul cu afaceri al Iranului la București, Javad Karimi, convocat la MAE, din dispoziția ministrului Oana Țoiu
Însărcinatul cu afaceri al Iranului la București, Javad Karimi, a fost convocat, marți, la MAE, din dispoziția ministrului afacerilor externe, Oana Țoiu, pentru a i se prezenta îngrijorările profunde ale României în legătură cu conduita Republicii Islamice în contextul actualei crize din regiunea extinsă a Orientului Mijlociu.
Partea română a transmis protestul ferm al României față de atacurile militare ale regimului de la Teheran asupra statelor din Orientul Mijlociu, precum și față de evoluțiile recente din Cipru, subliniind impactul profund negativ asupra securității și stabilității regionale, inclusiv asupra securității maritime, se arată într-un comunicat MAE.
“România face un apel ferm pentru dezescaladarea urgentă a tensiunilor și pentru protecția civililor, fiind subliniată prioritatea pe care România o acordă siguranței propriilor cetățeni aflați în zona de conflict. Partea română a transmis preocuparea profundă pentru încălcarea suveranității statelor din regiune care au fost ținta atacurilor nediscriminatorii ale Iranului și deplina solidaritate a României cu aceste țări”, se mai menționează în comunicat.
În același timp, a fost transmisă solicitarea constantă a României și a partenerilor europeni ca Iranul să acționeze responsabil în privința programului nuclear și a celui de rachete balistice și să se abțină de la activități destabilizatoare în regiune, precizează Ministerul de Externe.

