Incident la Parlament. O femeie invitată de AUR la un forum a fost prinsă cu șase cuțite la intrare

12 septembrie 2025, 11:07 (actualizat 12 septembrie 2025, 14:59)

Incident la Palatul Parlamentului din Capitală, în vineri dimineață. O femeie din Republica Moldova a încercat să intre în clădire având asupra sa șase cuțite. Ea urma să participe la un forum organizat de AUR, dar a ajuns în custodia Poliției.

Femeia, în vârstă de 35 de ani, s-a ales cu dosar penal pentru port fără drept de obiecte interzise, infracțiune pentru care riscă o pedeapsă între 1 și 3 ani de închisoare.

Potrivit unor surse judiciare, aceasta ar fi declarat, în cadrul audierilor, că poartă de obicei acele cuțite asupra sa, dar că a uitat de existența lor, deși urma să intre în Palatul Parlamentului.

Imediat după producerea incidentului, reprezentanții AUR au transmis un comunicat de presă prin care s-au dezis de faptele femeii. Ei au precizat că aceasta era înscrisă pe listele suplimentare pentru forumul economic și că, înainte de organizarea evenimentului, a primit toate instrucțiunile, inclusiv interdicțiile privind participarea la o activitate din Palatul Parlamentului, precum faptul că nu avea voie să intre cu obiecte periculoase.

Nu este însă primul incident de securitate cu care se confruntă Palatul Parlamentului. În urmă cu doi ani, o altă invitată a Partidului AUR a fost depistată la intrarea în Parlament cu mai multe gloanțe.

De asemenea, o tânără care urma să participe la un concurs organizat de un grup parlamentar a intrat în clădire cu substanțe interzise.

Anul trecut, un bărbat a încercat să dea foc intrării Palatului Parlamentului. Între timp, acesta a fost arestat preventiv și condamnat în primă instanță.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite