Incendiul de la rafinăria Petromidia a fost stins. Pompierii intervin pentru răcirea zonei afectate
Incendiul de la rafinăria Petromidia a fost lichidat şi, în prezent, se lucrează pentru răcirea zonei afectate, a informat Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) “Dobrogea”.
Un incendiu a izbucnit vineri la rafinăria Petromidia, mai multe echipaje de intervenţie deplasându-se la faţa locului.
Conform primelor informaţii ale ISU “Dobrogea” al judeţului Constanţa, focul a apărut la una dintre instalaţii.
“Incendiu instalaţie din cadrul Petromidia. Intervin 6 ASAS, 2 autoscări, 1 ATPVM şi 1 AMOP, cu 33 subofiţeri şi un ofiţer. Instalaţia este oprită, incendiul este localizat, se lucrează pentru lichidare”, informase ISU.
Activitatea operaţională a rafinăriei Petromidia nu a fost afectată în urma incendiului care a avut loc vineri dimineaţa în instalaţia de Hidrocracare Blândă (MHC), fiind stins în scurt timp, informează reprezentanţii KMG International, într-un comunicat transmis agenției Agerpres.
Potrivit sursei citate, nu au fost înregistrate victime, iar toţi angajaţii din zona instalaţiei s-au autoevacuat în siguranţă.
“În această dimineaţă, în instalaţia de Hidrocracare Blândă (MHC), s-a produs o aprindere, care a fost localizată rapid. Aceasta a fost stinsă în scurt timp de personalul din serviciul intern de intervenţie alături de pompierii militari ISU Dobrogea. Nu au fost înregistrate victime, iar toţi angajaţii din zona instalaţiei s-au autoevacuat în siguranţă, respectând procedurile specifice pentru situaţii de urgenţă. Activitatea operaţională a rafinăriei Petromidia nu a fost afectată”, se menţionează în comunicat.
În acest moment, ca măsură de precauţie, sunt efectuate proceduri de răcire a instalaţiei, situaţia fiind sub controlul forţelor de intervenţie, precizează KMG International.

