Incendiu cu degajări mari de fum în parcarea subterană a unui bloc din complexul Cosmopolis de lângă București. Au fost emise mesaje Ro-Alert
Alerta în complexul Cosmopolis de lângă București, după ce a izbucnit un incendiu cu degajări mari de fum în parcarea subterană a unui bloc. A fost emis mesaj Ro-Alert, prin care locuitorii au fost sfătuiți să evite zona. Blocul a fost evacuat.

Au intervenit 10 autospeciale de stingere, o autospecială de hidroperforare, o autospecială de intervenție și salvare de la înălțime, o autospecială de descărcare, o autospecială transport roboți și 3 ambulanțe SMURD.
Au fost aduşi și roboţi speciali de intervenţie care să pătrundă în subteran.
Incendiul a fost localizat și lichidat: au ars două automobile și o motocicletă.
Pentru că incendiul s-a manifestat cu degajări mari de fum la subsol, au fost constituite echipe de căutare-salvare, în vederea identificării și evacuării persoanelor din imediata apropiere.
Două persoane care au fost expuse la fum au fost asistate medical la fața locului. Ulterior au refuzat transportul la spital.

